Derniéra Hewlett-Packardu přinesla 9% pokles obratu a nepříliš zářný výhled do budoucna

V posledním kvartálu před rozdělením HP na dvě samostatné společnosti se nic nezměnilo a pokles z předchozích let pokračoval nezměněn. Pouze podnikový hardware vykázal 2% meziroční nárůst.

Derniéra Hewlett-Packardu přinesla 9% pokles obratu a nepříliš zářný výhled do budoucnaSpolečnost Hewlett-Packard zveřejnila své výsledky za svůj vůbec poslední kvartál – a nebylo to příliš úspěšné rozloučení. Za období, které skončilo k 31. 10., tedy den před rozdělením společnosti na dvě samostatné firmy, HP vykázalo 9% pokles tržeb na 25,7 miliard dolarů při čistém zisku 1,3 miliardy, o 1 % nižší v meziročním srovnání.

Za celý finanční rok 2015 pak HP vykázalo příjmy ve výši 103,4 miliardy dolarů, o 7 % méně než za rok 2014, a čistý zisk 4,6 miliardy dolarů, o 9 % nižší než v předchozím roce. Společnosti se podařilo růst jen jednou za posledních 17 kvartálů a současné údaje naznačují, že jí listopadové rozdělení skutečně prospěje.

Divize Printing and Personal Systems (dnes HP Inc.) utrpěla v posledním kvartálu nepříjemný propad tržeb o 14 %, což nevěstí nic dobrého do začátku samostatného působení na trhu.

Špatně si vedly i divize podnikových služeb a softwaru (dnes součásti Hewlett-Packard Enterprise), kterým příjmy poklesly o 9 %, resp 7 %. Pouze divize Enterprise Group, která se zabývá podnikovým hardwarem, si meziročně polepšila o 2 %, a to zejména díky síťovým produktům.

Nepříliš zářná blízká budoucnost

Meg Whitmanová , do konce října šéfka HP a od prvního listopadu CEO HP Enterprise (HPE), projevila nadšení nad hladkým rozdělením firem a uvedla, že začátek HPE vypadá slibně. Segmenty, které HPE tvoří, podle ní již podruhé za sebou vykázaly růst v konstantní měně, přičemž celé HPE by mělo vykázat růst v konstantní měně za celý finanční rok 2016.

Bohužel, konstantní měna není skutečná měna a slova Whitmanové lze interpretovat i tak, že HPE čeká v prvním roce jeho existence další meziroční zhoršení výsledků.

Podobný osud pak lze očekávat i u HP Inc. zaměřeného na PC a tiskárny, což rozhodně nejsou trhy, u kterých by se v příštím roce očekával dynamický růst.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: HP

Komentáře