DDoS zažívá renesanci, Java je bránou kybernetických útoků, tvrdí Cisco

Podle studie Cisco Annual Security Report, která sleduje aktuální stav bezpečnosti na internetu a nové trendy v této oblasti, došlo během roku 2013 k 14% nárůstu bezpečnostních hrozeb a zranitelností.

DDoS zažívá renesanci, Java je bránou kybernetických útoků, tvrdí CiscoOd roku 2000, kdy Cisco počet zranitelností pravidelně sleduje, jde o nejvyšší dosažené hodnoty. Zpráva navíc odhaduje, že letos bude na celém světě chybět více než milion odborníků na IT bezpečnost.

Cisco v reportu uvádí, že přibylo více promyšlených a sofistikovaných útoků, které dokážou způsobit jak finanční škody, tak poškození pověsti organizací. Příčinou je podle Ciska i zvětšující se počet mobilních zařízení a přechod firem na cloudové systémy. Z malwaru zaměřeného na mobilní zařízení bylo 99 % útoků cíleno na Android.

Nejčastějším malwarem šířeným prostřednictvím webu se v loňském roce staly víceúčelové trojské koně, které tvořily 27 % všech odhalených škodlivých kódů. Druhou příčku zaujaly škodlivé skripty (23 %), následovaly trojské koně zaměřené na krádeže dat (22 %).

Renesanci podle studie zažívají DDoS útoky, jejichž počet i závažnost má v současnosti stoupat. Mohou totiž posloužit k zamaskování závažnějších útoků (např. krádež dat).

Namísto jednotlivců se kyberzločinci stále častěji zaměřují na napadání celých infrastruktur s cílem získat přístup k velkému množství individuálních počítačů, mobilních zařízení nebo serverů, uvádí Cisco.

Podle dat společnosti Sourcefire, která je nyní součástí společnosti Cisco, bylo 91 % útoků vedeno právě přes Javu.

Chybí odborníci na bezpečnost IT

Rostoucí míra kybernetické kriminality vyžaduje větší počet bezpečnostních IT odborníků, kteří by dokázali hlídat bezpečnost systémů, detekovat pokusy o proniknutí a IT infrastrukturu ochránit, varuje Cisco. Podle studie jich bude celosvětově v roce 2014 chybět téměř milion.

„Nedostatek odborníků však může znamenat komplikaci v boji proti kybernetické kriminalitě. Zvláště v nyní, kdy jsou útoky stále sofistikovanější, je důležité zaměřit se na přípravu kvalitních odborníků a vývoj moderních technologií, které by dokázaly čelit takovým útokům v každé jejich fázi, před, během nich i po nich,“  řekl Ivo Němeček, technický ředitel společnosti Cisco.

Celou studii Cisco Annual Security Report 2014 naleznete zde.
Úvodní foto: © senicphoto - Fotolia.com

Komentáře