ČTÚ: Česká republika má 8. nejlepší pokrytí LTE v EU

Pokrytí vysokorychlostním mobilním internetem dosahovalo na konci roku 2014 celkem 92 % českých domácností, což nás řadí na 8. místo v rámci Evropské unie. Ve srovnání s rokem 2013 se podařilo tento ukazatel zvýšit o 80 p. b.

ČTÚ: Česká republika má 8. nejlepší pokrytí LTE v EUPodle zprávy Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) se Česká republika na konci roku 2014 umístila osmá v žebříčku zemí EU podle pokrytí domácností LTE sítěmi. Zatímco na konci roku 2013 mělo k rychlým mobilním datům přístup pouze 12 % domácností, o rok později to bylo 92 %. Unijní průměr dosahuje necelých 80 %.

Jak je patrné z grafu níže, šlo o rekordní meziroční změnu, které se blížil jedině rozvoj LTE sítí na Maltě, souostroví o rozloze menší, než má Praha. Z grafu však zároveň vyplývá, jak pozadu byli čeští operátoři ve srovnání s ostatními státy EU – koncem roku 2013 si hůře vedlo pouze Bulharsko, již zmíněná Malta a Kypr.

ČTÚ uvádí, že pokrytí České republiky od konce roku 2014 ještě pokročilo. Podle údajů z července 2015 bylo LTE sítěmi pokryto již 95,43 % obyvatel republiky a 82,13 % jejího území. Nejlepší pokrytí, byť o jednotky procent, měl operátor Vodafone.

Na Slovensku je situace podstatně horší. Přestože koncem roku 2013 mělo Slovensko pokryto dvojnásobně více domácností než Česká republika, na konci roku 2014 skončilo na třetí nejhorší pozici s lehce nadpolovičním podílem pokrytých domácností.

Graf – Podíl pokrytí domácností LTE sítěmi

Zdroj: ČTÚ, IHS
Úvodní foto: © happysunstock - Fotolia.com

Komentáře