ČSÚ: Tržby za ICT zařízení rostly v dubnu nejvíce za posledních šest let

Český statistický úřad hlásí rekordní růst tržeb v maloobchodě s ICT zařízeními, konkrétně o 28 %. Na Slovensku rostl maloobchod mírným jednociferným tempem.

ČSÚ: Tržby za ICT zařízení rostly v dubnu nejvíce za posledních šest letSezónně očištěné tržby v maloobchodě (vč. prodeje pohonných hmot; CZ-NACE 47) klesly v dubnu reálně meziměsíčně o 0,5 %. Očištěné o kalendářní vlivy pak tržby rostly meziročně o 2,6 % (neočištěné o 4,3 %).

Meziroční růst maloobchodních tržeb ovlivnil zejména prodej v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin, který se zvýšil o 10 %. Tržby z prodeje zboží v segmentu počítačových a komunikačních zařízení vzrostly nejvíce za posledních šest let (o 28,4 %). U tohoto zboží však také došlo k nejvýraznějšímu poklesu cen.

Podle ČSÚ pokračoval růst prodeje zboží přes internet či prostřednictvím zásilkové služby (o 10,9 %), zboží pro domácnost (o 5,0 %) a výrobků pro kulturu, sport a rekreaci (o 1,7 %).

Slovenský maloobchod se zařízeními pro ICT ve specializovaných prodejnách rostl v dubnu o 4,8 %. Celkové zvýšení tržeb v maloobchodě o 5,8 % ovlivnil podle Štatistického úradu Slovenskej republiky také růst v maloobchodě v nespecializovaných prodejnách o 11,6 %, v maloobchodě s pohonnými hmotami ve specializovaných prodejnách o 11,3% a v maloobchodě s ostatním zbožím pro domácnost ve specializovaných prodejnách o 4,9 %.

Tržby ve velkoobchodě se v úhrnu zvýšily o 6,4%, z toho však velkoobchod se zařízeními pro ICT klesl o 17,3 %. Rostl totiž velkoobchod s potravinami, nápoji a tabákem o 31,7 %, velkoobchod se stroji a zařízeními o 29,8 %, nespecializovaný velkoobchod o 24,3 %, velkoobchod se zbožím pro domácnost o 6,9 % a ostatní specializovaný velkoobchod o 0,4%.

Zdroj: ČSÚ, ŠÚSR
Úvodní foto: Foto: © Tomislav - Fotolia.com

Komentáře