ČOI: V roce 2017 narůstal počet rizikových e-shopů využívajících opuštěné domény

Česká obchodní inspekce ve své výroční zprávě uvádí, že z celkového hlediska se prohřešky tuzemských e-shopů v roce 2017 nelišily od těch v roce 2016. Zároveň se však objevil trend v podobě e-shopů s neznámými provozovateli, které zabírají opuštěné domény.

ČOI: V roce 2017 narůstal počet rizikových e-shopů využívajících opuštěné doményČeská obchodní inspekce (ČOI) uskutečnila v průběhu roku 2017 celkem 1 085 kontrol internetových obchodů. Porušení právních předpisů zjistila ve zhruba 90 % případů a pravomocně udělila 973 pokut v celkové hodnotě 5 609 500 korun.

Oproti roku 2016 se situace v této kontrolní oblasti téměř nezměnila. I nadále provozovatelé neinformují spotřebitele o možnosti mimosoudního řešení spotřebitelských sporů, o uplatnění a způsobu reklamace nebo používají klamavé obchodní praktiky,“ uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

O mimosoudním řešení sporů e-shopy neinformovaly ve 592 případech, v 564 případech se dopustily klamavých obchodních praktik, ve 489 případech došlo k porušení informační povinnosti a ve 306 případech ČOI trestala za klamavé opomenutí.

Určitou novinkou je podle ČOI výrazný nárůst počtu rizikových e-shopů, které vznikají na opuštěných doménách s dobrou historií, ale nově slouží k jinému účelu. Příkladem je web eurorcrally.cz, který původně sloužil RC modelářům, ale nyní se na něm nachází e-shop.

Zatímco v roce 2016 zveřejnila ČOI pouze 4 rizikové e-shopy, v roce 2017 jich jmenovala celých 131. Za rizikové je považuje především z důvodu nedodržování zákonných povinností a obtížné vymahatelnosti spotřebitelských práv. Tyto obchody mají často neznámé provozovatele.

Dodejme, že ČOI při kontrolách často reaguje na podněty spotřebitelů, případně se vrací ke dříve pokutovaným obchodníkům. Výše uvedené údaje (zejména podíl e-shopů, u kterých došlo ke zjištění prohřešku) nelze brát jako obecnou statistiku. 

Zdroj: ČOI
Úvodní foto: © alphaspirit - Fotolia.com

Komentáře