ČOI spouští aplikaci pro vyhledávání výsledků kontrol

Spotřebitelé dostávají do ruky nový nástroj pro zjišťování historie kontrol ČOI u právnických osob. Nový portál zahrnuje data o kontrolách vykonaných od 1. 1. 2012.

ČOI spouští aplikaci pro vyhledávání výsledků kontrolČeská obchodní inspekce (ČOI) oznámila, že byl ve spolupráci s iniciativou OpenData.cz spuštěn zkušební provoz webového portálu VysledkyKontrol.cz. Ten umožňuje veřejnosti vyhledávat výsledky kontrolních činností ČOI, přičemž instituce uvádí, že jsou data nyní dostupná v „přehlednější, diferencovanější a uživatelsky přívětivější podobě, než tomu bylo dosud“.

Data budou jednou za tři měsíce aktualizována doplněním nových údajů do stávajících zdrojových souborů, které se vztahují ke kontrolám provedeným od 1. ledna 2012.

Zákazníkům se tak do rukou dostává nástroj, jak si snáz prověřit prodejce ještě před nákupem. U opatrných klientů může rozhodnout, jestli si nákup kvůli dřívějšímu prohřešku nevyřeší jinde.

Kromě IČ a názvu kontrolovaného subjektu mají touto cestou být dostupné údaje o datu zahájení kontroly, adrese kontrolované provozovny, zjištěné porušení předpisů a následně i výše pokuty, je-li rozhodnutí o její výši pravomocné. Databáze však zatím nabízí pouze možnost dohledání kontrol provedených u právnických osob. Zveřejnění kontrol fyzických osob je omezeno zákonem o ochraně osobních údajů.

Další plány ČOI v oblasti open data zahrnují další datovou sadu obsahující seznamy padělků zajištěných při kontrolách (spuštěno má být ještě tento měsíc) nebo uvedení nového typu dat z modelu RDF, který má být dalším krokem k publikování dat v podobě linked data.

Zdroj: ČOI
Úvodní foto: © .shock - Fotolia.com

Komentáře