Cloud rostl, hardware padal, takové jsou výsledky Microsoftu za první kvartál

Microsoft vstoupil do nové roku pozitivně a vykázal 8% růst příjmů a 28% růst zisku. Vděčit za to může především cloudovým službám Azure a cloudovým verzím softwaru Office a Dynamics. V oblasti hardwaru se mu naopak vůbec nedařilo.

Cloud rostl, hardware padal, takové jsou výsledky Microsoftu za první kvartálMicrosoft zveřejnil výsledky hospodaření za svůj třetí fiskální kvartál 2017, který skončil ke 31. 3. 2017. Za toto období společnost vykázala tržby ve výši 22,1 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o 8 %. Čistý zisk se meziročně zvýšil o 28 % na 4,8 miliardy dolarů.

Hlavní trend zůstal nezměněn – Microsoftu se výrazně dařilo v oblasti cloudových služeb a naopak se mu vůbec nedařilo v segmentu hardwaru. Začneme tím druhým. Tržby divize More Personal Computing poklesly o 7 % vlivem propadu prodeje telefonů a 26% poklesu příjmů ze zařízení řady Surface.

Mírného nárůstu dosáhly příjmy z prodeje licencí Windows OEM partnerům (o 5 %), z prodeje komerčních produktů a cloudových služeb spojených s Windows (o 6 %) a z gamingu (o 4 %), které spadají pod stejnou divizi, ale na vyvážení propadu z příjmů z hardwaru to nestačilo.

Služby Azure vyrostly o 93 %

A nyní přejděme k úspěchům. Příjmy divize Productivity and Business Processes se zvýšily o 22 % a vděčí za to především cloudovým verzím Office a Dynamics, jejich prodej se ve sledovaném kvartálu zvýšil o 45 %, resp. 81 %. O necelou osminu příjmů divize se postarala sociální síť LinkedIn.

Dařílo se i divizi Intelligent Cloud, jejíž příjmy se celkově zvýšily o 11 %, a to především zásluhou cloudových služeb Azure. Ty si stále drží vysoké tempo růstu a ve srovnání se stejným obdobím roku 2016 se zvedly o 93 %.

Zdroj: Microsoft

Úvodní foto: © Felix Jork - Fotolia.com

Komentáře