Cisco, Aruba a Meru jsou na startu závodu ve standardu 802.11ac

Do nového bezdrátového standardu 802.11ac bude podle analytiků Canalys v příštím roce investováno přes 5 miliard dolarů. Tři hlavní hráči se budou snažit získat co největší kus koláče.

Cisco, Aruba a Meru jsou na startu závodu ve standardu 802.11acPodle analytiků společnosti Canalys bude v příštím roce investováno přes 5 miliard dolarů do přechodu z bezdrátového standardu 802.11n (11n) na 802.11ac (11ac).

V červenci tohoto roku by spuštěn certifikační program Wi-Fi Alliance, který celý migrační proces odstartoval. Certifikaci získalo již přes 200 produktů včetně chytrých telefonů, notebooků a přístupových bodů. Právě příslib kompatibility napříč výrobci dodal firmám odvahu se do 11ac sítí pustit.

Standard pravděpodobně nebude ratifikován dříve než v prvním čtvrtletí 2014. Výrobci jako Aruba Networks, Cisco nebo Meru Networks však přesto zrychlili výrobu svých prvních generací podnikových přístupových bodů fungujících na 11ac, aby vydělali na rostoucím zájmu zákazníků.

Fáze vyčkávání

Ve třetím čtvrtletí 2013 měly 11ac přístupové body jen 5% na celkových dodávkách. Celý trh bezdrátových LAN však v tomto období zpomaloval.

Investice do Wi-Fi v kvartále dosáhly 1,1 miliardy dolarů, což představuje meziroční růst o 14 %, zatímco ve druhém čtvrtletí trh rostl o 16 %, v prvním o 19 % a za celý předchozí rok dokonce o 24 %.

Toto zpomalení způsobily kromě všeobecné ekonomické stagnace dva hlavní faktory, jimiž bylo právě čekání na ratifikaci standardu 11ac spolu s dosluhováním standardu 11n.

Růst však navzdory tomu zůstává pozitivní díky expanzi bezdrátových sítí vzhledem k rostoucí hustotě mobilních zařízení a objemům přenesených dat.

Hlavními vertikálními sektory investujícími do bezdrátových LAN byly vzdělávání, zdravotnictví, prodej a výroba. S ratifikací 11ac se očekávají vyšší procenta růstu.

Závodníci na startu

Trhu v současnosti vévodí Cisco s 59% podílem prodaných řešení. Výrobce vypustil vůbec první 11ac vlaštovku, když začal nabízet přídavný modul s novým standardem ke svému 11n řešení Aironet 3600, a nyní uvedl Aironet 3700 postavený zcela na 11ac.

Aruba Networks a Meru Networks drží na trhu druhé, resp. třetí místo. První jmenovaná společnost se vydala cestou agresivní cenové politiky, když začala nabízet své 11ac řešení AP-225 na stejné cenové hladině s 11n řešeními nejvyšší třídy. Meru Networks použily podobnou strategii s produktem AP832.


Graf: Předpověď trhu Wi-Fi přístupových bodů a řačičů v dolarech

Předpověď trhu Wi-Fi přístupových bodů a řačičů v dolarech

Zdroj: Canalys
Úvodní foto: © Oleksandr - Fotolia.com

Komentáře