Čínské úřady podezírají tři největší výrobce DRAM pamětí z kartelu

Společnost Samsung Electronics, SK Hynix a Micron Technology se ocitly v hledáčku čínského regulátora, který je zřejmě podezírá z nekalé soutěže týkající se cen DRAM pamětí. Ta se během posledních dvou let zdvojnásobila.

Čínské úřady podezírají tři největší výrobce DRAM pamětí z karteluČínské úřady zahájily vyšetřování trojice největších světových výrobců DRAM pamětí. Jihokorejské společností Samsung Electronics a SK Hynix a americká společnost Micron Technology potvrdily, že jejich sídla navštívili zástupci čínského tržního regulátora.

Oč jde? Čína, odběratel pětiny světové produkce paměťových čipů, tyto výrobce zřejmě podezírá z kartelové dohody. Všechny tři společnosti byly velmi skoupé na slovo, zatím neexistují žádné závěry a lze jen spekulovat, nakolik má celá záležitost politický podtext.

Globální ceny DRAM pamětí se během posledních dvou let téměř zvojnásobily vlivem hladového trhu, který potřebuje stále vyšší výkon pro své servery, herní zařízení nebo speciální sestavy pro těžbu kryptoměn.

Čínské úřady se však očividně domnívají, že převis poptávky má i jiné důvody. Dodejme, že Čína sice silně investuje do vlastní výroby pamětí, ale zmínění tři výrobci v současnosti stojí za 96 % celosvětové produkce.

Zároveň dodejme, že ačkoliv jde o první podobné vyšetřování na v Číně, nejedná se o první podezření. V USA tito tři výrobci od dubna čelí hromadné žalobě podané jménem amerických spotřebitelů, která je rovněž viní z nekalé soutěže.

Zdroj: IDG News Service

Úvodní foto: © Junial Enterprises - Fotolia.com

Komentáře