Čínské telefony bez homologace? Pozor, od koho nakupujete

Na českém trhu se v předchozích letech množily dovozy chytrých telefonů a tabletů, kterým však chybí evropská homologace. Jak se prodejci mohou vyhnout potenciálním sankcím?

Čínské telefony bez homologace? Pozor, od koho nakupujeteNěkteří dovozci čínské elektroniky si nelámou hlavu s homologacemi pro evropský trh. Zboží pak buď není symbolem CE (Conformité Européenne) označeno, nebo logo má, ale distributor přitom certifikát nevlastní, případně vůbec neexistuje.

Logo CE ustanovuje, že produkt splňuje legislativní požadavky EU.

Server iDnes v pátek upozornil, že se na českém trhu objevují některé smartphony značek Xiaomi, GoPhone, Oneplus či Zopo, které homologací nedisponují.

Prodejce, resp. distributor takového zboží se přitom podle iDnesu odkazujícího na ČOI vystavuje hrozbě sankcí ve výši až desítek milionů korun.

Produkt nesoucí platné označení CE splňuje příslušné požadavky na bezpečnost, ochranu zdraví a životního prostředí. Značka CE musí být uvedena na výrobku, obalu a návodu k obsluze. Součástí balení musí být prohlášení o shodě, které vystavuje výrobce či dovozce na trh EU.

Kde nakupovat bez obav?

Oslovili jsme společnost Stark distribution, která na český trh dováží smartphony a tablety Xiaomi (jedničku na čínském trhu chytrých telefonů) exkluzivně s českým rozhraním MIUI.

Redakci ChannelWorldu dovozce poskytl kopie prohlášení o shodě na dovážené produkty této značky. Logem CE jsou vybaveny také balení a produkty.

Lukáš Hrma, sales manager Stark distribution, na dotaz ChannelWorldu odpověděl: „Kromě lokalizovaného uživatelské rozhraní zajišťujeme plné počeštění balení a potřebné označení CE a EAN. Homologací pro český trh disponují všechny námi dovážené modely Xiaomi Mi3, Redmi, Redmi 1S, Redmi Note, tablet Mipad i powerbanky.

Homologaci pro evropský trh budeme zajišťovat i na všechny do budoucna dovážené modely,“ dodává Lukáš Hrma.

Jelikož prokazování autorizovaných distribucí u čínských B-brandů není snadné, doporučujeme vám si před nákupem u distributora/dovozce ověřit, jestli splnil zákonné požadavky pro import zboží do Evropské unie (zda disponuje prohlášením o shodě a jím dodávané produkty jsou řádně označeny).

Zdroj: ChannelWorld, iDnes
Úvodní foto: © Aaron Amat - Fotolia.com

Komentáře