Číňané kupují Ingram Micro za 6 miliard dolarů

Ingram Micro se po dokončení akvizice ve druhém pololetí 2016 stane členem skupiny HNA Group a zřejmě bude využit k expanzi společnosti na nové trhy. Významná akvizice je součástí probíhající nákupní horečky čínských firem v zahraničí.

Číňané kupují Ingram Micro za 6 miliard dolarůKdyž bylo před několika dny oznámeno, že globální distributor Ingram Micro kupuje středoevropskou sít distributora RRC, málokdo tušil, že zanedlouho přijde zpráva o podstatně větší akvizici, ve které si Ingram vyzkouší roli kupovaného.

Novým majitelem Ingram Micro se stane čínská společnost Tianjin Tianhai, která je součástí skupiny HNA Group. Tianjin Tianhai za Ingram zaplatí 6 miliard dolarů v hotovosti, což představuje 38,9 dolaru na akcii, o 39 % více kolik činila průměrná cena akcií distributora v uplynulých 30 dnech.

Obchod schválila představenstva obou společností a celá transakce by měla být završena ve druhém pololetí 2016. Jaké to přinese změny?

Na povrchu téměř žádné. Ingram Micro by měl dále sídlit v Kalifornii a jeho management v čele s CEO Alainem Moniéem by měl zůstat na svých místech. Nic se nemá změnit ani v obchodních vztazích distributora na regionálních ani národních úrovních.

Čína na nákupech

Proč k akvizici došlo? Jedna věc je skutečnost, že se Ingram Micro stane největším členem HNA Group z hlediska obratu a může skupině pomoci s globalizací jejího působení. Zejména jí může otevřít cestu na rozvojové trhy a ze své podstaty může výrazně zlepšit její logistiku.

Samotná Tianjin Tianhai, která je obchodovaná na Šanghajské burze, se v současnosti snaží transformovat z námořního dopravce na poskytovatele širších logistických služeb. Kdo jiný než zavedený globální distributor by jí mohl pomoci?

Druhou věcí je celkový kontext. Bloomberg poukazuje na to, že se Číňané v posledním období vydali na rekordní nákupy . V roce 2015 čínské firmy investovaly do zahraničních firem celkem 25,6 miliardy dolarů, letos jim stačily necelé dva měsíce na to, aby utratily 23,8 miliardy dolarů.

Čínský kapitál se ostatně objevuje i v České republice – nejvíce je v tomto ohledu vidět společnost CEFC China, která koupila fotbalovou Slavii, pivovar Lobkowicz a podíly v médiích a dalších společnostech. Ve srovnání s Ingramem však jde o „drobné“.

Zdroj: IDG News Service, Bloomberg
Úvodní foto: Ingram Micro, HNA Group

Komentáře