Chystaná certifikace Energy Star 3.0 pro servery se zaměří na nové technologie

Certifikace bude nově počítat s nasazováním programovatelných hradlových polí a dalších technologií, které pomáhají zvýšit výkon, ale zároveň mohou snižovat energetickou účinnost celého serveru. Nová verze certifikace bude přísnější na provoz serveru v klidovém režimu i při zátěži.

Chystaná certifikace Energy Star 3.0 pro servery se zaměří na nové technologieAmerická Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) chystá novou generaci certifikace Energy Star pro servery. Hlavním přínosem nové verze 3.0 bude zaměření na komponenty, které pomáhají výkonu procesoru (tzv. koprocesory), ale zároveň mohou být energeticky náročné.

EPA nedávno rozeslal dopis účastníkům programu Energy Star včetně výrobců serverů a žádá je o revizi specifikací, které „zahrnou pokrok v technologii a zvýší laťku pro požadavky na energetickou účinnost serverů“.

Na rozdíl od současného Energy Star 2.0 bude „trojka“ počítat s programovatelnými hradlovými poli (FGPA), která se stále častěji objevují v serverech. Tato pole dokáží extrémně rychle vykonávat předem definované úlohy, ale zároveň „žerou“, což může ovlivnit celkovou účinnost serveru.

Větší pozornost bude věnována i grafickým procesorům (GPU), které jsou nasazovány v některých z nejrychlejším počítačů na světě. Zároveň jsou nezbytné pro zpracováváni dat v rámci modelů strojového učení vytvořených velkými firmami, jako jsou Google, Facebook nebo IBM.

Energy Star 3.0 bude také více brát v potaz spotřebu a účinnost serveru v aktivním stavu, stejně jako se zvýší požadavky na specifikace, pokud je server v klidu. Nová certifikace bude rovněž brát ohled na paměť a úložiště.

Všechny zúčastněné strany (včetně Evropské komise) se nyní budou domlouvat na konečné podobně podmínek pro získání certifikace Energy Star 3.0. Do uvedení nové normy může zbývat ještě několik let.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: Intel

Komentáře