Chyby při chlazení datových center mohou zvýšit náklady o miliony

Chyby při instalacích chladících systémů a stojanů v datacentrech ovlivňují podle společnosti Schneider Electric životnost komoponent a zároveň generují provozovatelům zbytečné náklady na energie v řádu milionů korun.

Chyby při chlazení datových center mohou zvýšit náklady o milionySpolečnost Schneider Electric upozorňuje na nejčastější chyby při chlazení datových center, které generují provozovatelům zbytečné náklady za energie v řádu milionů korun. Současně dodává doporučení, jak se v praxi těmto chybám vyhnout.

Na první pohled banální chyby při instalacích chladících systémů a stojanů v datacentrech dle Schneideru ovlivňují životnost komponent i jejich dostupnost a rovněž způsobují růst nákladů spojených s provozem DC.

Potíže vznikají už při návrhu a konfiguraci

Řada bychom přitom podle společnosti vzniká už při návrhu a konfiguraci. Nedodržení několika základních pravidel brání dosáhnout plné kapacity chlazení a také omezuje dostatečnou distribuci studeného vzduchu. Následkem toho roste účet za energii a také se zmenšuje životnost techniky.

Celková spotřeba elektrické energie může kvůli tomu stoupnout až o 8 %, což během desetileté životnosti datového centra s příkonem 500 kW znamená vyplýtvanou elektrickou energii v ceně přesahující zhruba 16 milionů korun,“ říká Pavel Blahut, specialista na problematiku datových center ze společnosti Schneider Electric.

Nezapoměňte zaslepit panely ve stojanech

Společnost dále uvádí, že při instalaci by měl být kladen důraz i na stojan, jenž funguje též jako zábrana recirkulace horkého vzduchu vyfukovaného z IT zařízení. Pokud nejsou ve stojanech instalované zaslepovací panely, dochází k neustálému ohřívání vstupního vzduchu pro chlazení.

Vynechávání zaslepovacích panelů je běžným jevem. Setkáváme se s tím u mnoha datových center, a to i přesto, že výrobci IT techniky důrazně doporučují panely používat. Špatná recirkulace, kterou tyto problémy způsobí, může vést ke zvýšení teploty zařízení až o 8 stupňů Celsia,“ upozorňuje Blahut.

Pozor na recirkulaci horkého vzduchu

Schneider Electric uvádí, že správná cirkulace vzduchu je jedním z nejdůležitějších předpokladů k tomu, aby chlazení fungovalo co nejefektivněji. Pokud dochází k recirkulaci horkého vzduchu, tak se mimo jiné snižuje odolnost vůči dalším chybám.

Recirkulace se projevuje obvykle tzv. hot spoty v serverových skříních. Operátoři na to reagují nejčastěji tím, že sníží teplotu vzduchu, který dodávají chladící jednotky. Nejlepší řešením je skříně upravit tak, aby k recirkulaci nedocházelo,“ vysvětluje Blahut.

Vytvořte horké a studené uličky

Ideálním řešením, jak omezit recirkulaci vzduchu, je dle společnosti rozestavění serverových skříní na horké a studené uličky. Umístění jednotlivých skříní je klíčové pro zajištění dostatku vzduchu o správné teplotě.

I přes zjevné výhody systému s horkými a studenými uličkami výzkumy ukazují, že přibližně jedna čtvrtina datových center a serveroven umisťuje stojany do řad, které směřují stejným směrem,“ uvádí Blahut.

Dodává však, že ani správné rozestavění skříní nemusí spasit nevhodně vyřešené datové centrum. Nejjednodušším způsobem, jak docílit ideálního chlazení, je podle něj svěřit tuto problematiku do rukou profesionálů.

Zdroj: Schneider Electric
Úvodní foto: © kiri - Fotolia.com

Komentáře