Chrome dosáhl 20% podílu mezi prohlížeči, Firefox dál ztrácí

Zatímco Chrome poprvé pokořil 20% hranici, Firefox se z druhé strany blíží k té 15%.

Chrome dosáhl 20% podílu mezi prohlížeči, Firefox dál ztrácíPodle údajů společnosti Net Applications, která monitoruje prohlížeče a operační systémy uživatelů navštěvujících webové stránky, přinesla údaje o prohlížečích za červene 2014.

Google Chrome v tomto měsíci poprvé překonal 20% hranici a dosáhl rekordního podílu 20,4 %, což znamená druhé místo za Internet Explorerem, jehož libovolnou verzi používalo 58 % uživatelů.

Liška ztrácí dech

Jisté hranici se blíží i Mozilla Firefox, ovšem z druhé strany. Devět po sobě jdoucích měsíců poklesu snížilo podíl tohoto prohlížeče na 15,1 % a hrozí mu propad pod patnáctiprocentní čáru.

Pro Mozillu je situace mimořádně nepříznivá, neboť jí v listopadu 2014 končí smlouva s Googlem. Z toho, že je Google defaultním vyhledávačem Firefoxu, pochází velká většina jejích příjmů. V roce 2012 (novější údaje nejsou k dispozici) Google Mozille zaplatil 272 milionů dolarů, které tvořily celých 88 % jejího obratu.

Mozilla tak bude mít podstatně slabší pozici při vyjednávání o nové smlouvě, než by měla například v roce 2011, kdy byl podíl Firefoxu více než dvojnásobný oproti dnešku.

Daleko za první trojicí pak zůstávají prohlížece Safari (5,2% podíl) a Opera (1% podíl).

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © M.studio - Fotolia.com

Komentáře