ČEZ staví datacentrum vedle tušimické elektrárny

V Tušimicích startuje výstavba centralizovaného datového úložiště pro Skupinu ČEZ, které nahradí existující firemní datová centra.

ČEZ staví datacentrum vedle tušimické elektrárnyČEZ umístil nové datacentrum v areálu elektrárny Tušimice I, čímž chce ušetřit náklady na elektřinu. Lokalita navíc zajišťuje vysoký stupeň fyzické bezpečnosti. Projekt za 450 milionů korun by měl začít naostro fungovat na jaře roku 2019. 

Předání budovy a non-IT technologií je aktuálně plánováno na přelom roku 2018 a 2019. Následně se bude instalovat a zprovozňovat IT a komunikační infrastruktura a poté migrovat aplikace. Předpokládaný termín zprovoznění je duben 2019.

Nové datové centrum s kapacitou provozních úložišť 2 PB (kapacita zálohovaných dat přibližně 6 PB) po uvedení do provozu postupně nahradí dosavadní provozy v Praze a v Plzni, které si Skupina ČEZ pronajímá.

ČEZ tím chce současně zredukovat datová centra u jaderných elektráren. „Centralizace datových úložišť umožní větší flexibilitu a rychlejší implementaci nových systémů,“ uvedl v oznámení Martin Novák, místopředseda představenstva Skupiny ČEZ.

Dodal, že „datové centrum v Jaderné elektrárně Temelín bude po zredukování nadále sloužit jako záložní.

Postavení datacentra v místě elektrárny je nasnadě. „Přímé napojení na elektrárnu zajišťuje datovému centru efektivní dodávku elektřiny, která představuje v dlouhodobém horizontu běžně přes dvě pětiny z celkových provozních nákladů datových center. Na opačné straně je datové centrum pro elektrárnu stabilním odběratelem,“ vysvětlil Vítězslav Bogač, generální ředitel ČEZ ICT Services,

Dodavatelem stavební části jsou společnosti Metrostav a Altron, non-IT technologické části dodají společnosti Pronix a TTC Marconi
Úvodní foto: ČEZ

Komentáře