Čeští prodejci ICT utržili v roce 2014 výrazně více než slovenští

Podle údajů statistických úřadů rostly tržby za ICT zboží v ČR dvojciferně, na Slovensku však jen o pár procent.

Čeští prodejci ICT utržili v roce 2014 výrazně více než slovenštíV prosinci 2014 se v českém maloobchodě (vč. prodeje pohonných hmot - CZ-NACE 47) sezónně očištěné tržby zvýšily reálně meziměsíčně o 1,1 % a meziročně očištěné o kalendářní vlivy vzrostly o 4,6 %. Neočištěné tržby se zvýšily meziročně o 5,8 %.

Nejvíce rostly tržby z prodeje zboží přes internet či prostřednictvím zásilkové služby (o 23,8 %) a z prodeje počítačového a komunikačního zařízení (o 19,2 %). Zde také nadále dochází k poklesu cen.

Za celý rok 2014 vzrostly tržby v maloobchodě meziročně o 2,8 %. Kromě listopadu překročily tržby ve všech měsících roku 2014 úroveň srovnatelného období 2013. Nejméně rostly v 1. čtvrtletí (o 2,2 %) a nejvíce ve 4. čtvrtletí (o 3,5 %).

Nejvyšší růst zaznamenal prodej zboží přes internet či prostřednictvím zásilkové služby (o 19,7 %). Ve specializovaných prodejnách rostly tržby za počítačová a komunikační zařízení (o 17,2 %).

Slovenský trh ICT v mírném růstu

Na Slovensku vzrostly tržby za vlastní výkony a zboží v prosinci meziměsíčně v maloobchodě o 0,3 % a ve velkoobchodě o 1,2 %.

Celkové zvýšení maloobchodních tržeb o 4,3 % negativně ovlivnil pokles tržeb z prodeje ICT zařízení o 7,9 %. Podobná byla situace ve velkoobchodě, kde sice celkové tržby rostly meziměsíčně o 4,6 %, ale v ICT klesly o 9,9 %.

Celkově v roce 2014 vzrostly na Slovensku maloobchodní tržby o 3,6 %. Prodej ICT ve specializovaných prodejnách k tomuto růstu přispěl meziročním navýšením o 2 %.

Celkové tržby ve velkoobchodu se meziročně zvýšily o 7 %, avšak velkoobchod s ICT zbožím vykázal za celý rok pokles o 4,8 %.

Zdroj: Český statistický úřad, Štatistický úrad SR
Úvodní foto: © .shock - Fotolia.com

Komentáře