Česká e-komerce v růstu překonává evropskou

V roce 2014 dosáhly obraty evropských internetových prodejců 423,8 miliard eur, což znamená růst o více než 14 %. ČR je na tom ještě lépe.

Česká e-komerce v růstu překonává evropskouE-komerce ve státech EU dosáhla obratu 368,7 miliardy eur, z toho prodejci z ČR vydělali přibližně 3,1 miliardy eur. Ukazuje to výzkum evropské asociace Ecommerce Europe ve spolupráci s národními asociacemi a agenturou GfK.

Prodej zboží a služeb po internetu i nadále celosvětově roste. V roce 2014 dosáhl na vyšší celkové obraty než Evropa pouze region Asie – Pacific, a to především díky obrovskému úspěchu e-komerce v Číně,“ uvedl k údajům Jan Vetyška výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci (APEK), která se za ČR připravila do příprav studie.

V České Republice rostly online prodeje přibližně o 16 %. Podle údajů APEK a Heureka.cz si u nás v roce 2014 spotřebitelé koupili zboží po síti v hodnotě 67 miliard korun. Dalších téměř 20 miliard přinesl prodej služeb.

Je zřejmé, že prodej po internetu stále ani zdaleka nedosáhl svého stropu. Podle informací z prvního čtvrtletí v ČR se zdá, že růst u nás dosáhne ještě vyšších hodnot, než se původně očekávalo. Oproti roku 2014 evidujeme asi 18 % nárůst,“ komentuje stav Jan Vetyška.

Infografika: Ekomerce v Evropě

E-komerce v Evropě

Zdroj: Ecommerce Europe

Zatímco v roce 2009 se e-komerce podílela na celoevropském HDP z 1,27 %, loni šlo již o 2,45 %. Vzhledem k dalšímu očekávanému růstu by v roce 2020 mohl internetový prodej dosáhnout až na 6 % evropského HDP.

Zpráva včetně infografiky je volně ke stažení na webu Asociace Ecommerce Europe.

Zdroj: APEK

Úvodní foto: © tashatuvango - Fotolia.com

Komentáře