Červen přinesl růst maloobchodního prodeje ICT v Česku i na Slovensku

Zatímco maloobchodnímu prodeji se dařilo, to stejné nelze říct o distribuci/velkoobchodě.

Červen přinesl růst maloobchodního prodeje ICT v Česku i na SlovenskuMeziročně se české maloobchodní tržby (CZ-NACE 47), očištěné i neočištěné, zvýšily v červnu o 6,6 %. Meziměsíčně  tržby po očištění o sezónní vlivy rostly reálně o 0,7 %.

Meziroční zvýšení tržeb v maloobchodě nejvíce ovlivnil růst internetového a zásilkového prodeje o 19,4 %. Ve specializovaných prodejnách počítačového a komunikačního zařízení tržby rostly o 6,2 %.

Za celé druhé čtvrtletí 2017 se v českém maloobchodě tržby očištěné o kalendářní vlivy reálně meziročně zvýšily o 6,1 %, bez očištění rostly o 5,1 %.

Na Slovensku tržby v maloobchodě meziročně narostly o 8,1 %. Dařilo se ve většině činností, z toho v ICT o 28,3 %. Meziměsíčně se maloobchodní tržby zvýšily o 0,7 %.

V slovenském velkoobchodu tržby ve srovnání s červnem 2016 vzrostly v úhrnu o 6,4 %. Ve velkoobchodu se zařízeními pro ICT však výrazně klesly, a to o 17,6 %.

Celkově tak slovenský velkoobchod s ICT v prvním pololetí meziročně klesal o 10 %. Naopak maloobchodní prodej ICT rostl za první půlrok o 34 % a celkově pak o 6,5 %.

ČSÚ a ŠÚSR zveřejňují částečně odlišné reporty, Český statistický úřad neuvádí půlroční výsledky, Slovenský zase kvartální.

Zdroj: ČSÚ, ŠÚSR

Úvodní foto: Electro World

Komentáře