Červen přinesl dvojciferný růst prodeje ICT v ČR a ještě výraznější pokles na Slovensku

O co výrazněji se v červnu navýšil podle statistického úřadu maloobchodní prodej ICT na českém trhu, o to hlubší byl propad na Slovensku.

Červen přinesl dvojciferný růst prodeje ICT v ČR a ještě výraznější pokles na SlovenskuMeziměsíčně tržby v českém maloobchodě (CZ-NACE 47) po očištění o sezónní vlivy v červnu reálně stagnovaly. Meziročně se maloobchodní tržby očištěné o kalendářní vlivy zvýšily o 3,2 %, bez očištění o 2,0 % (v červnu 2018 bylo o jeden pracovní den méně než před rokem). Vyplývá to ze zprávy ČSÚ.

Zvýšení tržeb v maloobchodě nejvíce ovlivnil růst prodeje zboží internetových obchodů a zásilkových služeb (o 15,9 %). Vyšší tržby zaznamenaly rovněž prodejny s počítačovým a komunikačním zařízením (o 10,2 %) a další sortiment, kromě potravin.

Za celé 2. čtvrtletí 2018 se v maloobchodě tržby očištěné o kalendářní vlivy reálně meziročně zvýšily o 4,4 %, bez očištění o 4,2 %. Kvartální vývoj pro segment ICT ČSÚ nezveřejnil.

Na Slovensku se podle ŠÚSR tržby meziměsíčně snížily v červnu v maloobchodě o 0,5 % a ve velkoobchodě o 2,2 %.

Meziročně tržby v slovenském maloobchodě vzrostly o 1,1 %, ale v prodeji ICT zařízení se propadly o 14,8 %. Ve velkoobchodě rostly třetí měsíc po sobě. Ve srovnání s červnem 2017 se zvýšily v úhrnu o 4,4 %. Ještě výrazněji rostly ve velkoobchodě s ICT o 38,9 %.

Tržby ve velkoobchodě na Slovensku v 1. pololetí 2018 vzrostly o 8,1 %. V maloobchodě se tržby meziročně zvýšily o 3,6 %, s avšak v maloobchodním prodeji ICT se snížily o 17 %.

Zdroj: ČSÚ, ŠÚSR

Úvodní foto: © .shock - Fotolia.com

Komentáře