Ceny PC rostou, na vině jsou drahé procesory a nedostatek pamětí

Ceny procesorů od Intelu se v roce 2016 zvýšily o 7 %, ceny DRAM pamětí rostou o desítky procent. Výrobci si podle analytiků nenechají sáhnout na marže a koncové ceny jsou na vzestupu.

Ceny PC rostou, na vině jsou drahé procesory a nedostatek pamětíVýrobci PC se musejí v kontextu klesajícího trhu popasovat s dalším problémem – rostou ceny komponentů. Gianfranco Lanci, prezident a COO společnosti Lenovo, hovoří o nedostatku DRAM pamětí, SSD, baterií i LCD panelů.

Tato situace nutí výrobce zvýšit koncové ceny. Jistě, mohli by se smířit s nižší marží, jenže to se zřejmě nestane. Podle analytičky Mikako Kitagawové z Gartneru se výrobci naopak snaží vymačkat ze skomírajícího trhu co nejvyšší zisky.

V současné situaci si to mohou dovolit, neboť na trhu stále existují kapsy růstu a bez výjimky jde o high-endové segmenty – výkonné herní sestavy, ultramobilní zařízení a další. Zájem o levné modely naopak klesá.

Situaci nepomáhá ani Intel, dominantní dodavatel procesorů. Ceny jeho čipů se v roce 2016 zvýšily o 7 %, přičemž Intel hovoří o rostoucí poptávce po modelech z nejvyšší řady Core i7, které nacházejí uplatnění v herních sestavách s dostatečným výkonem pro virtuální realitu.

Co hůř, situace se nemá v nejbližší době změnit. Analytici z DRAMeXchange varovali před nedostatkem SSD a pamětí již koncem roku 2016 a nyní se zdá, že došlo na jejich slova. Ceny DRAM vyrostly ve čtvrtém kvartálu o 30 % a v současném čtvrtletí mohou vyrůst až o dalších 40 %.

DRAMeXchange zároveň neočekává, že by druhý kvartál 2017 přinesl nějaké výrazné zlepšení. Pokračování problému předpokládá i již citovaný Gianfranco Lanci z Lenova. Nepříjemné je, že situace nastala právě ve chvíli, kdy začal globální trh PC vykazovat náznaky oživení.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © Gordon Bussiek - Fotolia.com

Komentáře