Ceny elektroniky neklesají, na vině je silný dolar a nové modely (Expert Elektro)

Zatímco v prvním pololetí se ceny elektroniky na českém trhu snižovaly, o prázdninách začaly stagnovat, případně dokonce růst. V případě televizí i o třetinu.

Ceny elektroniky neklesají, na vině je silný dolar a nové modely (Expert Elektro)Zatímco v prvním pololetí docházelo na českém trhu k poklesu cen spotřební elektroniky, během letních prázdnin došlo k obratu. Z aktuálních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) vyplývá, že průměrné ceny nejžádanějších kategorií elektroniky, kam patří mobilní telefony nebo tablety, stagnují nebo dokonce rostou.

Na situaci má vliv skutečnost, že prodejci vyprodávají zásoby levného zboží a na pulty obchodů se dostává většina nových modelů elektroniky pro tento rok. Do cen se zároveň promítl i dlouhodobě silný dolar. Počítače a notebooky sice podle ČSÚ v průměru zlevnily, ale jen o 1,5 %, zatímco v roce 2014 to bylo o 11 %

Tyto údaje potvrzuje i prodejní síť Expert Elektro, podle níž je zvýšení cen nejvíce patrno v produktové kategorii televizních přijímačů, kde došlo ke zdražení o i více než třicet procent. S novými modely totiž přichází i potřeba výrobců získat zpět náklady spojené s jejich vývojem.

Některé produktové kategorie jsou však vůči cenovému nárůstu odolnější nebo jejich cena dokonce klesá. Typickým příkladem jsou podle sítě Expert Elektro tiskárny, u kterých lze sledovat dlouhodobý postupný pokles cen.

Zdroj: Expert Elektro

Úvodní foto: © .shock - Fotolia.com

Komentáře