Cenová válka v cloudu pokračuje, Microsoft snížil sazby pro Windows Azure

Po Googlu a Amazonu je Microsoft třetím velkým poskytovatelem, který snižuje sazby o desítky procent.

Cenová válka v cloudu pokračuje, Microsoft snížil sazby pro Windows AzureMicrosoft oznámil zavedení nové základní úrovně instancí spolu s razantním snížením sazeb za výpočetní operace (až o 35 %) i úložiště (až o 65 %).

Krok je důsledkem obdobného snížení cen u konkurenčního Googlu a Amazon Web Services (AWS). Společnost rovněž po vzoru AWS zavede oddělené sazby pro každý region, což má některým jejím zákazníkům přinést další úspory.

Microsoft již v minulost oznámil, že jeho sazby budou korespondovat s nabídkou AWS. Steven Martin, generální ředitel pro Azure, uvedl, že přestože jsou ceny důležité a bude se o nich spíše psát, mnohem podstatnějšími jsou kvalita a inovace.

Nová základní úroveň služeb

Microsoft zároveň zavedl novou úroveň služeb s názvem Basic. Ta nabídne podobné konfigurace jako standardní úroveň, ovšem bez jejích funkcí vyvažování zatížení a automatického škálování. Basic má o 27 % nižší sazby než Standard.

Snížení se k 1. 5. dočkají služby Memory-Intensive Instances, které poskytují prostor pro paměťově náročné aplikace (o 35 % pro Linux a 27 % pro Windows) a Block Blob Storage (o 65 % pro lokálně redundantní a o 44 % pro geograficky redundantní úložiště). U první i druhé služby chce společnost v následujících měsících navíc zavést další, levnější úroveň.

U úložišť půjde například o zónově redundantní řešení, které zajistí bezpečnost dat uložením tří kopií v různých zařízeních v rámci jednoho, případně dvou regionů. V současnosti jsou ukládány dvě sady tří kopií ve dvou různých regionech.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © bloomua - Fotolia.com

Komentáře