Celosvětový počet chytrých telefonů se do roku 2019 ztrojnásobí

Zároveň se zdesetinásobí objem přenesených dat a pokrytí LTE dosáhne dvou třetin světové populace, uvádí prognóza Ericssonu.

Celosvětový počet chytrých telefonů se do roku 2019 ztrojnásobíSpolečnost Ericsson vydala studii Mobility Report, obsahující prognózu vývoje počtu chytrých telefonů s paušálním připojením k internetu.

Podle Ericssonu bude v roce 2019 jejich počet trojnásobný oproti dnešnímu stavu a datový provoz bude až desetinásobný. Tou dobou by měly již dvě třetiny celosvětové populace mít přístup k LTE sítím.

Dohnat a předehnat

Ve třetím kvartále tohoto roku se globálně prodalo rekordních 258,4 milionu chytrých telefonů a koncem roku by mělo na celém světě být v provozu až 1,9 miliardy těchto zařízení. Pořád je tu však dostatek prostoru k expanzi, neboť na celkovém počtu mobilních telefonů mají ty chytré jen čtvrtinový až třetinový podíl.

Ericsson odhaduje, že nadpoloviční většinu chytré telefony získají až roku 2016 a do roku 2019 budou tvořit 5,6 z celkových 9,3 miliard používaných mobilních telefonů.

Růst přitom nepřijde z Evropy nebo severní Ameriky, nýbrž z regionů Asie, Pacifiku, Středního východu nebo Afriky, kde budou uživatelé měnit svá dosavadní zařízení za levnější chytré telefony.

Data budou rychlejší a bude jich více

Rostoucí obliba chytrých telefonů podle Ericssonu donutí mobilní operátory v Severní Americe a Evropě vylepšit sítě z 3G na LTE a operátory ve zbytku světa z GSM a Edge na 3G.

Tahouny posunu k LTE budou Severní Amerika, Japonsko, Jižní Korea. Ericsson uvádní, že počet uživatelů LTE v Severní Americe se zvedne ze současných 20 % na 85 % v roce 2019.

Západoevropští operátoři budou vzhledem k vyspělosti svých 3G sítí s posunem více váhat. Ericsson odhaduje, že do roku 2019 bude podíl LTE připojení 55%.

S vyšším počtem zařízení se podle Ericssonu zvýší i objem přenesených dat, zejména díky videu (viz graf). Mezi lety 2013 - 2019 očekává jeho roční nárůst okolo 45 %, což by na konci období mělo znamenat až desetinásobný nárůst oproti současnosti.

Obrázek č. 1 – Vývoj počtu chytrých telefonů a datových technologií do roku 2019 (miliardy)

graf

Zdroj: IDG News Service, EricssonKomentáře