Canalys: Skokový nárůst Azure o 102 % podpořil růst trhu IaaS

Trh cloudových infrastrukturních tržeb rostl ve druhém čtvrtletí meziročně o 52 %.

Canalys: Skokový nárůst Azure o 102 % podpořil růst trhu IaaSCelosvětový trh cloudových infrastrukturních tržeb (IaaS) rostl ve 2. čtvrtletí roku 2016 meziročně o 52,3 %. Podle analytiků společnosti Canalys to odráží pokračující adopci firem a rozšiřování spotřebitelských služeb typu sociálních médií, gamingu a streamování videa.

Celková hodnota trhu cloudových infrastrukturních služeb dosáhla ve 2. čtvrtletí 9,5 miliardy dolarů. Největším trhem je Severní Amerika s 55,3 % trhu následovaná regionem EMEA s 24,7 % trhu, Asie-Pacifik s 15,9 % a Latinskou Amerikou s 4 %.

Vedoucím poskytovatelem IaaS zůstává Amazon se svými AWS, který získaly 30,4 % všech výdajů. Za jeho úspěchem stojí to, že byl jedním z prvních, jeho agresicní ceny, široké geografické pokrytí a široká nabídka služeb, uvádí Canalys.

Je však pod rostoucím tlakem Microsoft Azure, jehož výnosy se za kvartál více než zdvojnásobily, Google Cloud Platformy a IBM SoftLayer. Tito čtyři poskytovatelé spolknou 60,5 % celosvětových výdajů na cloudové infrastrukturní služby.

Potřeba škálovatelné infrastruktury na vyžádání je poháněna testováním aplikací, vývojem a hostingem, dodávkou obsahu, velkými daty a analytikou, strojovým učením, IoT, obnovou po havárii a zálohováním plus storagemi,“ uvedl Daniel Liu, analytik Canalys Research.

Ale ne každá organizace a každá pracovní úloha bude přenesena do cloudu. Hlavním otázkou jsou náklady, avšak zajištění shody s předpisy, obavy z bezpečnosti a připravenost aplikací jsou také určujícími faktory strategií přechodu do cloudu. Adopce hybridního cloudu a on-premise řešení převažují, jelikož organizace hledají nejlepší z obou světů,“ dodal Liu.

Canalys odhaduje, že za celý rok 2016 trh IaaS poroste o 50,3 % a dosáhne 37,8 miliardy dolarů.

Zdroj: Canalys
Úvodní foto: © rukanoga - Fotolia.com

Komentáře