Canalys: Každý šestý prodaný počítač v 4Q byl iPad

Podle analytické společnosti Canalys se ve čtvrtém čtvrtletí 2012 se prodalo 134 milionů počítačů. Jak se dařilo výrobcům PC a tabletů?

Canalys: Každý šestý prodaný počítač v 4Q byl iPadTrh notebooků zůstal v závěru minulého roku stále oslaben, prodeje nepodpořilo ani uvedení operačního systému Windows 8 a skončil na úrovni roku 2011.

Naopak v předvánočním období poptávka po tabletech meziročně vzrostla o 75 % a tabletů se ve čtvrtém čtvrtletí prodalo 46,2 milionu kusů. Ve zprávě to uvádí výzkumná společnost Canalys, která do prodejů PC počítá i tablety.

Apple prodal ve čtvrtém čtvrtletí 27 milionů počítačů a jeho podíl přesáhl 20 %. Na druhé příčce se shodně umístilo HP a Lenovo s 15 miliony kusy a 11% tržním podílem.

Samsung prodal 11,7 milionu počítačů, na čemž měly velký podíl tablety, díky čemuž se vyhoupl na třetí příčku. Čtvrtý se umístil Dell s 9% podílem.

Tablety v číslech

Analytici předpokládají, že prodeje iPad mini představovaly polovinu všech prodaných tabletů Apple, přesto jeho tržní podíl v segmentu tabletů oslabil na 49 %.

  • Samsung zaznamenal nárůst prodejů o 22,6 % a prodal 7,6 milionu tabletů
  • Amazon prodal 4,6 milionu tabletů Kindle Fire.
  • Tabletů Nexus 7 a Nexus 10 od Google se prodalo 2,6 milionu kusů

Podíl tabletů s operačním systémem Android se tak zvedl na 46 % a tablety s Windows představovaly 3 % trhu.

Zdroj: Canalys
Komentáře