Apple zrychluje iPhone, zvětšuje iPad a Apple TV dává systém tvOS

Devátá generace telefonů iPhone nabídne displej citlivý na sílu dotyku, lepší fotoaparáty a rychlejší procesor. Model iPad Pro nápadně připomíná koncept Microsoft Surface a Apple jej prezentuje jako zařízení pro produktivní uživatele.

Apple zrychluje iPhone, zvětšuje iPad a Apple TV dává systém tvOSSpolečnost Apple má za sebou tradiční zářijové setkání, na němž představuje nové produkty. To letošní se konalo v konferenčním centru Bill Graham Civic Auditorium v San Francisku a šéf společnosti Tim Cook během něj oficiálně představil světu nový iPhone, nový iPad a novinky týkající se konceptu Apple TV.

Ale vezměme to popořádku...

iPhone 6s a 6s Plus - staré tělo, nové funkce

Nástupci loňských modelů iPhone 6 a 6 Plus vypadají stejně jako ony a nabídnou stejné velikosti displejů (4,7", resp 5,5"). Rozdíly se skrývají pod povrchem.

Velkou novinkou je podpora technologie 3D Touch, která umí rozpoznat sílu stisku displeje. Letmý dotyk vyvolá jinou reakci než pevnější stisknutí, což má rozšířit možnosti aplikací a jejich ovládání. Podobnou technologii nedávno představilo Huawei u modelu Mate S.

Nové iPhony budou poháněny chipsetem A9, který je podle Applu o 70 % rychlejší než jeho předchůdce A8, a poskytuje o 90 % vyšší grafický výkon.

Zadní fotoaparát nově disponuje 12Mpx rozlišením a přední dostal 5Mpx senzor. Telefony budou podporovat natáčení videa v rozlišení 4K a uživatelsky atraktivní funkci Live Photos, která kromě fotografie pořídí i několikasekudnové video snímané scény.

Ceny nových modelů začnou standardně na 199 dolarech za základní verzi modelu 6s a 299 dolarech za základní verzi modelu 6s Plus. Nové modely se poprvé objeví 25. 9. na vybraných trzích. Datum dostupnosti v České republice a na Slovensku zatím nebylo oznámeno.

iPad Pro - první hybrid od Applu

Toto oznámení je z několika důvodů zajímavější než devátá generace iPhonu. Na model iPad Pro se dá pohlížet jako na novou kategorii zařízení v nabídce Applu. Není to totiž další z řady spotřebitelských tabletů, nýbrž zařízení, které je určeno k produktivitě.

Zatím největší model v dějinách řady iPad nabídne 12,9" displej s rozlišením 2732 x 2048 px a procesor A9X, díky němuž má být rychlejší než 80 % přenosných PC uvedených na trh v roce 2015.

Plný potenciál modelu pak odemkne příslušenství - klávesnice Smart Keyboard a stylus Apple Pencil. Pokud vám to celé trochu připomíná řadu Microsoft Surface, připomíná vám ji to správně.

Původně se očekávalo, že Apple bude tuto novinku představovat jako profesionální zařízení pro podniky - rozhodně by to zapadalo do kontextu nedávno uzavřeného partnerství s Ciskem a před rokem uzavřené aliance s IBM

Představitelé společnosti však místo toho zdůrazňovali spíše kreativní možnosti tohoto modelu. Cílit se tedy bude spíše na designéry, fotografy, filmaře a další tvůrčí profese.

Novinka má být dostupná v listopadu a její cena bude začínat na 799 dolarech.

Apple TV dostane vlastní operační systém

Třetím tématem večera byla Apple TV. Její hardware se dočkal dedikovaného operačního systému s názvem tvOS a přibylo i dálkové ovládání inspirované telefony iPhone a vybavené asistentkou Siri.

Apple v současnosti řeší nedostatek obsahu pro svou televizní službu, což chce vyřešit nově uzavřenými partnerstvími. Na domácím trhu Applu v USA bude Apple TV nově agregovat obsah ze služeb iTunes, Netflix, Hulu, HBO a Showtime. 

Budoucnost televize je podle Applu v aplikacích. Nové dálkové ovládání proto umožní používat Apple TV alespoň částečně také ke hraní, což může vyvíjet tlak na dedikovaná herní zařízení typu Xbox nebo PlayStation.

Apple TV bude dostupná ve 32GB variantě za 149 dolarů nebo v 64GB variantě za 199 dolarů. Dostupnost bude teprve oznámena.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: Apple

Komentáře