Apple zaznamenal první pokles výsledků od roku 2003

Příjmy Applu se v prvním kvartálu 2016 vlivem slabého prodeje iPhonů snížily o 12 %, což se naposledy stalo před třinácti lety. Apple však i tak vydělal 10 miliard dolarů a jeho CEO zůstává optimistický.

Apple zaznamenal první pokles výsledků od roku 2003První kvartál roku 2016 přinesl konec třináctileté jízdy, během které neustále rostly výsledky společnosti Apple. Pokles prodeje iPhonů způsobil meziroční snížení příjmů Applu z 58 miliard dolarů na 50,6 miliard. Čistý zisk ve výši 10,5 miliardy dolarů byl o 3,1 nižší než v prvním kvartálu roku 2015.

Apple v letošním prvním kvartálu prodal 51,2 milionů iPhonů, což je o téměř 10 milionů méně než o rok dříve. CEO společnosti Tim Cook je však přesto optimistický, pochválil práci vývojářů a prodejních týmů v kontextu „silných makroekonomických turbulencí“ a poukázal na 27% růst výsledků divize služeb, která během kvartálu utržila 9,9 miliardy dolarů.

Cook také poznamenal, že uživatelská základna čítající přes 1 miliardu zařízení stále roste, zejména v oblasti chytrých telefonů, kde podle něj roste počet těch, kteří si kupují novější model, počet těch, kteří přecházejí z Androidu i počet uživatelů, kteří si kupují svůj vůbec první chytrý telefon.

Apple nezveřejnil výsledky prodeje chytrých hodinek Apple Watch, které oslavil rok od uvedení na trh. Cook pouze uvedl, že prodej hodinek odpovídal očekávání Applu. Výsledky za první kvartál nezahrnují prodej model iPhone SE, který byl uveden až několik dní po konci období.

Zdroj: Apple, IDG News Service

Úvodní foto: © Corgarashu - Fotolia.com

Komentáře