Apple vyložil karty na stůl - uvedl dva nové telefony, chytré hodinky a platební službu

Společnost představila šestou generaci iPhonu, svůj debut v segmentu chytrých hodinek Apple Watch i novou službu pro mobilní platby Apple Pay.

Apple vyložil karty na stůl - uvedl dva nové telefony, chytré hodinky a platební službuSpolečnost Apple představila 9. 9. 2014 dlouho očekávaný chytrý telefon iPhone 6 spolu s phabletem iPhone 6 Plus. Oznámení tím však nekončila – Apple potvrdil dlouhodobé spekulace a spolu s telefony představit i své první chytré hodinky Apple Watch. Částečně v pozadí za hardwarovými novinkami pak zůstalo představení nové platební služby Apple Pay.

Šestá generace tenčí a větší

CEO Applu Tim Cook označil novou generaci za největší pokrok v dějinách iPhonů. Oba modely přicházejí vybaveny procesory A8, které mají být výrazně úspornější a zároveň výkonnější než předchozí A7, používané v modelu iPhone 5S.

Oba modely jsou tenčí než pátá generace, ale zároveň větší. Základní model má 4,7“ displej (iPhone 5 měl 4 palce a předchozí generace 3,5 palce) a model Plus dokonce 5,5“, čímž se stává debutem Applu v segmentu phabletů. Rozlišení displeje činí 1334 x 750 Px u iPhone 6 a 1920 x 1080 Px u většího iPhone 6 Plus.

Oproti páté generaci byla rozšířena podpora LTE a WiFi, přičemž zároveň přibyla možnost volání přes tyto standardy. Telefony dále nově podporují NFC komunikaci (využitelné například pro bezkontaktní platby, viz níže).

Ceny telefonů budou začínat na 649 dolarech za iPhone 6 a 759 dolarech za iPhone 6 Plus. V prodeji se poprvé objeví 19. 9. 2014. O dva dny dříve Apple vypustí novou verzi svého mobilního operačního systému – iOS 8.

Jablko na zápěstí

O nových telefonech se však vědělo. Větší napětí panovalo ohledně toho, zda Apple konečně představí vlastní chytré hodinky. Slovo konečně je na místě, neboť firma je jedním z posledních velkých hráčů, kteří se dosud v tomto segmentu neangažovali. Stalo se, jakkoliv se novinka nejmenuje Watch, což je označení, které se pro ně během měsíců spekulací vžilo.

Apple Watch se od běžných chytrých hodinek konkurence, například Samsungu, liší přidaným ovládacím prvkem v podobě hardwarového kolečka. Tento prvek, snad trochu příliš pompézně pojmenovaný „digitální korunka“ (digital crown) doplňuje běžné ovládání prostřednictvím dotykového displeje.

Hodinky se na trhu objeví ve dvou velikostech a třech verzích. Ke svému fungování budou vyžadovat iPhone 5 a výše. Podporují NFC komunikaci, fitness funkce, mohou posloužit jako dálkové ovládání k Apple TV nebo vysílačka pro komunikaci s jinými hodinkami stejné značky.

Na trhu se objeví počátkem roku 2015 za cenu od 349 dolarů.

Banky a prodejci podpoří novou platební službu

Poslední novinkou je platební služba Apple Pay. Ta bude spuštěna příští měsíc ve Spojených státech a Apple nezanedbal přípravu. Zaprvé vyjednal spolupráci s velkými kreditními společnostmi American Express, MasterCard a Visa. Zároveň oslovil řadu velkých retailových řetězců, například Macy's, McDonald's nebo Walgreens, které údajně již začínají instalovat příslušné terminály.

Platby budou probíhat pomocí standardu NFC nebo v rámci mobilních aplikací, které tuto službu integrují.


Video Tech Snap: Apple Watch, iPhone 6, iPhone 6 Plus debut v Cupertinu

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: Apple

Komentáře