Apple v 1. čtvrtletí prodal o 5 % více Maců

Prodej počítačů řady Mac roste navzdory negativnímu trendu PC trhu. Tržby společnosti v prvním kvartále dosáhly 45,6 miliardy dolarů.

Apple v 1. čtvrtletí prodal o 5 % více MacůSpolečnost Apple oznámila, že navzdory klesajícímu trendu prodeje PC prodala v letošním prvním čtvrtletí 4,1 milionu Maců, což je o 5 % než ve stejném období v loňském roce.

Tržby z této řady počítačů tvoří 12 % obratu společnosti, tedy 5,7 miliardy dolarů z celkových 45,6 miliady.

Analytici upozorňují na významný faktor zaměření na high-end segment. Díky tomu se řada Mac nemusí zabývat cenovými válkami s konkurencí a není příliš ovlivněna ani stavem ekonomik.

Apple tak například nemusí osekávat marže. Van Baker z Gartneru dodává, že řada Mac zároveň pomáhá prodávat další produkty a stará se o image výrobce na trhu.

Mezikvartálně se zvýšila i průměná prodejní cena (ASP) Maců, a to o 2 %, z 1 322 na 1 344 dolarů. Meziročně však tento ukazatel poklesl o 3 %. Z dlouhodobějšího hlediska je ASP řady Mac stabilní již více než 6 let, což je podle analytiků projevem schopnostu Applu udržet si mírný růst a zároveň se neodchýlit od své filosofie prémiové značky.

Zdroj: IDG News Service
Komentáře