Apple ukončil výrobu bezdrátových routerů a zrušil příslušnou divizi

Opuštění marginálního byznysu není v dnešní době nic zvláštního, v případě Applu a jeho uzavřeného ekosystému je však tímto krokem ohrožena sada HomeKit pro chytré domácnosti stejně jako zálohovací řešení Time Capsule.

Apple ukončil výrobu bezdrátových routerů a zrušil příslušnou diviziSpolečnost Apple oznámila krátce po sobě opuštění dvou marginálních segmentů. Po externích monitorech se rozhodla ukončit výrobu bezdrátových routerů AirPort Express. Tento krok odpovídá současnému trendu, kdy se výrobci snaží soustředit na hlavní oblasti svého byznysu, zároveň však může mít širší dopad.

Není přesně známo, o jak velký byznys vlastně šlo. Apple neuváděl u routerů ani monitorů konkrétní výsledky, neboť je „schovával“ do širší kategorie „ostatních produktů“, kam spadají i například chytré hodinky Apple Watch, televize Apple TV, sluchátka Beats a příslušenství.

Důvodem, proč je však ukončení výroby vlastních routerů přece jen trochu překvapující, je strategická úloha těchto zařízení v rámci internetu věcí. Apple totiž vyvíjí HomeKit, vlastní sadu pro chytré domácnosti, jejíž další osud je nyní na pomyslných vážkách.

Absence vlastního routeru totiž znamená, že Apple bude muset HomeKit „otevřít“ třetím stranám, což je v rozporu s dlouhodobou strategií Applu vytvářet si svůj vlastní uzavřený ekosystém. Bez routeru se však „věci“ v domácnosti domluví jen stěží.

Další zařízení, které vlivem tohoto rozhodnutí možná zmizí z trhu, je zálohovací řešení Time Capsule, jež v sobě má zabudovaný router. V tomto případě však Apple alespoň nabízí alternativu v podobě úložiště na iCloudu.

Zdroj: IDG News Service

Úvodní foto: Apple

Komentáře