Apple představil nové verze svých operačních systémů i novinky v oblasti hardwaru

Na každoroční vývojářské konferenci byly představeny nové funkce příštích generací systémů iOS, macOS a watchOS, nové generace hardwaru i zcela nový produkt HomePod, se kterým Apple vstupuje (pozdě, ale přece) do oblasti domácích asistentů, jakkoliv jej prezentuje jako prémiový reproduktor.

Apple představil nové verze svých operačních systémů i novinky v oblasti hardwaruSpolečnost Apple využila svého každoročního setkání Worldwide Developer Conference k představení zásadních technologických novinek. CEO společnost Tim Cook označil letošní konferenci za „nejlepší a největší“ v dějinách společnosti. Inu, podívejte se, co je nového, a posuďte sami.

iOS 11 a Siri v mužském podání

Očekávanou novinkou je nová verze operačního systému iOS s pořadovým číslem 11. Uživatelé iPhonů a iPadů ji dostanou letos na podzim a mohou se těšit především na výrazně posílené fotografické funkce včetně technologie HDR, vylepšeného blesku a možnosti pořizovat portréty a „živé“ fotografie zachycující krátký časový úsek během stisknutí spouště.

Apple dále upravil a uhladil rozhraní ovládacího centra a digitální asistentka Siri se dočkala nových schopností díky technologiím strojového učení a umělé inteligence. Uživatelé, kterým nesedí její dikce, si navíc budou moci Siri proměnit v Siriho – nově bude k dispozici i mužský hlas.

macOS High Sierra bude klást důraz na VR

Nové verze se dočká i operační systém macOS, ta letošní ponese název High Sierra. Apple ji vybavil novým souborovým systémem s vyšším výkonem, zabezpečením a ochranou dat. High Sierra přinese také lepší práci s videem podle standardu H.265 a nabídne otevřené API Metal 2, jež umožní vývojářům využívat výkon GPU.

I nový macOS dostal vylepšené funkce pro práci s fotografiemi a podporu funkcí Live Photos a Memories. Aplikace Photos bude nově možné propojit s externím softwarem jako je Photoshop nebo Pixelmator a bude podporovat také externí rozšíření.

Prohlížeč Safari bude nově umět blokovat automatické přehrávání videí na nově otevřených stránkách a technologie Intelligent Tracking Prevention využije sílu strojového učení k vyhledávání a blokování funkcí, které monitorují uživatelovu aktivitu na webu.

Verze High Sierra také přinese podporu virtuální reality pomocí zmíněného API Metal 2 a nového hardwaru. Apple chce, aby se na jeho zařízeních virtuální realita nejen používala, ale také vytvářela. Tvůrci dostanou k dispozici nové nástroje pro práci v 360° virtuálním prostředí. Majitelé iPhonů a iPadů se zase mohou těšit na nový obsah využívající rozšířenou realitu.

Nový watchOS a platby mezi uživateli

Posledním oznámením, co se operačních systémů týče, pak bylo představení watchOS 4 pro chytré hodinky Apple Watch. I tento systém bude spuštěn na podzim tohoto roku a nabídne nová grafická rozhraní, hlubší integraci s externími zařízeními a službami a také podporu nové funkce Apple Pay.

Tato služba se totiž nově dočká možnosti provádění plateb přímo mezi uživateli, a to jednoduše skrze aplikaci iMessage nebo hlasového povelu pro Siri. Apple si tak jinými slovy vytvořil vlastní obdobu PayPalu. Dodáváme, že tato funkce bude v okamžiku uvedení dostupná pouze v zámoří.

Apple míří do oblasti domácích asistentů

A nyní k hardwaru. Zcela novým produktem z dílny Applu je chytrý reproduktor HomePod (na ilustračním snímku), který v sobě spojí kvalitní reprodukci zvuku s funkcemi asistentky Siri. Jakkoliv se Apple snaží vyhnout srovnání s obdobnými produkty z dílny Googlu a Amazonu a propaguje HomePod především jako prémiové audio zařízení, podobnost s konkurencí nelze zapřít.

Nejdražší iMac

Nový stolní iMac Pro bude skutečným monstrem – velikostí, výkonem i cenou.

Za bezmála 5 tisíc dolarů nabídne 27“ 5K displej, serverové procesory Intel Xeon, grafiku Radeon Pro Vega a až 4TB SSD úložiště s podporou externích diskových polí a až dvou dalších 5K displejů.

Apple jej propaguje jako ultimátní řešení pro tvůrce videa.

Nové generace řad iPad Pro, iMac a MacBook 

Apple představil také novou generaci pracovního tabletu iPad Pro s oddělitelnou klávesnicí. Jeho menší varianta bude nově disponovat 10,5“ úhlopříčkou místo 9,7“, větší varianta zůstane 13“. Apple jej vybavil novým rychlejším procesorem A10x a funkce nového iOS 11 mají toto zařízení přiblížit plnohodnotným počítačům řady Mac.

Když už jsme u nich, řady iMac a MacBook dostaly nové procesory Intel Core 7. generace, což zvýšilo jejich výkon a úspornost. Ostatní parametry zůstávají velmi podobné, ale díky silnějšímu křemíku jsou nové modely schopné podporovat virtuální realitu.

V neposlední řadě pak Apple představil redesign tržiště Apple Store s přehlednějším řazením obsahu, novými záložkami pro jednotlivé typy aplikací a dalšími funkcemi. Nová podoba tržiště bude spuštěna současně s uvedením systému iOS 11 na podzim tohoto roku.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: IDG News Service

Komentáře