Apple představil jubilejní iPhone X, solidní iPhone 8 a soběstačné Watch 3

Společnost Apple má za sebou svůj velký den. Na trhu se v blízké době objeví prémiový model iPhone X coby oslava desetiletého výročí řady iPhone, standardní nová generace telefonů v podobě modelů iPhone 8 a iPhone 8 Plus a v neposlední řadě také hodinky Apple Watch 3 schopné samostatné komunikace s mobilními sítěmi.

Apple představil jubilejní iPhone X, solidní iPhone 8 a soběstačné Watch 3Psal se rok 2007, Apple představil první iPhone a odstartoval tím éru chytrých telefonů. Píše se rok 2017, Apple slaví desáté výročí a představuje... hezký telefon. Nový iPhone X s trochou nadsázky potěší každého – škarohlídi se zlomyslně ušklíbnou, nadšenci budou nadšeni. Ale nepředbíhejme.

Apple má za sebou svůj nejdůležitější den v roce, kdy představuje světu nové generace klíčových produktů. S letošním ceremoniálem byla vzhledem k významnému výročí spojována řada očekávání a otázek, na které teď konečně známe odpovědi.

Triviální, ale často kladenou otázkou bylo jméno nového telefonu, zda iPhone 8, nebo iPhone X. Nakonec se ukázalo, že na to Apple šel od lesa a představil jedno i druhé. Pod názvem iPhone 8 přijde na trh standardní nová generace, zatímco pod jménem iPhone X přichází speciální jubilejní model.

Začněme od toho nejzajímavějšího a ihned připomeňme text o nesplnitelných očekáváních, který jsme publikovali při loňském uvedení modelu iPhone 7. Stačilo by totiž jen pár úprav a mohli bychom jej zde klidně celý zopakovat.

iPhone X, oslava namísto revoluce

iPhone x

Uživatelé a komentátoři se dlouho před uvedením letošních modelů předháněli v očekáváních, spekulovali o převratných inovacích a nových technologiích a obecně doufali, že s desátým výročím přijde něco výjimečného. Nepřišlo.

Nový iPhone X naopak postrádá inovace a primáty tak nápadně, až by se mohlo zdát, že se jedná o záměr. Jako by si Apple řekl, že se nebude pokoušet o nemožné a místo toho nabídne světu... inu, hezký telefon. Namísto revoluce na trh jednoduše přijde velmi důstojná oslava desetiletého výročí.

Vezměme to popořadě. Ano, iPhone X (zde by bylo dobré zmínit, že se jedná o římskou číslovku, nikoliv o písmeno) má podle očekávání 5,8“ OLED displej zabírající prakticky celou přední stranu, což je hlavní rys, který jej odlišuje od všech „sourozenců“ nehledě na generaci.

Srdcem telefonu je nový šestijádrový 64bitový procesor A11 Bionic, který je podle Applu o 30 % rychlejší než jeho předchůdce a nabízí dostatek výkonu pro náročnější grafické operace, což se projevuje především při práci s fotoaparátem.

Ten je duální a nabízí dva 12Mpx snímače s optickou stabilizací obrazu, což představuje mírný posun od loňského modelu, kdy touto stabilizací disponovala pouze jedna ze zadních kamer. Díky výkonu procesoru si má fotoaparát umět výrazně lépe poradit se špatnými světelnými podmínkami.

Kamera místo čtečky a bezdrátové nabíjení

Přední 7Mpx kamera poslouží pro focení selfies, ale krom toho dostala ještě jednu důležitou funkci. Jelikož na přední straně není místo pro čtečku otisků prstů a zvěsti o tom, že postačí přiložit prst kamkoliv na displej, se nepotvrdily, přihlašování bude probíhat biometricky.

Heslem se totiž stane tvář samotného uživatele. Funkce FaceID má poznat obličej uživatele téměř z jakéhokoliv úhlu a údajně si poradí s brýlemi, čepicemi, ba i s tím, když se uživatel rozhodne nechat si narůst vousy.

FaceID současně poslouží jako autentizace pro Apple Pay a umožní přístup k řadě aplikací podporujících vývojářskou sadu ARKit pro rozšířenou realitu, která bude uvolněna současně se spuštěním nové verze operačního systému iOS.

Poslední novinkou je pak možnost bezdrátového nabíjení, což se tak nějak tušilo už od začátku letošního roku. Apple k tomuto účelu představil nabíječku AirPower, která zvládne současně nabíjet až tři zařízení, ať už půjde o telefon, hodinky Apple Watch nebo sluchátka AirPods.

Sečteno a podtrženo, Apple vybavil iPhone X funkcemi a technologiemi, které budou připadat nové a převratné pouze těm, kteří nikdy neslyšeli o ostatních výrobcích chytrých telefonů a jejich modelech. Škarohlídi proto mohou plným právem škarohledět a trousit jízlivé poznámky

Na druhou stranu je však třeba dodat, že iPhone X zřejmě skutečně nemá ambice přinést něco nového. Jeho cílem je spíše spojit dobré existující technologie do atraktivního celku, který přinese radost fanouškům značky a utopí Apple v penězích.

Novinka se na trhu objeví 3. 11. 2017 a její cena bude začínat na 999 dolarech.

iPhone 8, mírný pokrok v mezích zákona

iPhone 8

Uvedení jubilejního modelu trochu odskákaly nové iPhone 8 a 8 Plus, takto pokračovatelé standardní řady telefonů od Applu, kteří by se za jiných okolností hřáli ve světle reflektorů, ale takto jsou odsouzeni ke krčení se ve stínu svého nablýskaného sourozence.

Ne, tyto dvě novinky se nemohou pyšnit velkým zářivým displejem přes celé čelo. Vlastně jsou téměř k nerozeznání od předchozích modelů iPhone 7 a 7 Plus, pomineme-li nová skleněná záda a možnost výběru nového zlatého odstínu.

Oba modely jsou stejně velké jako ty předchozí a mají stejné displeje, jen s přidanou adaptivní funkcí reagující na odstín okolního světla. Reproduktory jsou o 25 % hlasitější a lépe si poradí s hlubokými basy.

Hlavní změna se skrývá pod kapotou a je jí výše zmíněný procesor A11 Bionic, který přináší rovněž výše zmíněné výhody při práci s fotoaparáty. Kamery jsou však také stejné jako u předchozí generace, jen v případě modelu 8 Plus dostaly nový senzor pro dosažení světlejších snímků.

Podobně jako model iPhone X pak i obě „osmičky“ nabídnou možnost bezdrátového nabíjení prostřednictvím příslušenství AirPower a zřejmě i nabíječek třetích stran, které podporují technologii Qi.

Ceny modelů iPhone 8 a 8 Plus budou začínat na 929, resp. 1059 dolarech a oba modely budou k dispozici s 64GB nebo 256GB vnitřním úložištěm. Na trhu se obě novinky objeví 22. 9. 2017.

Apple Watch 3, osvobození chytrých hodinek

Apple Watch 3

Třetím velkým oznámením bylo uvedení nové generace chytrých hodinek Apple Watch, která přinese zásadní změnu oproti svým předchůdcům – nezávislost na telefonu. Zatímco předchozí generace vyžadovaly spárování s iPhonem, vyšší verze Apple Watch 3 už si poradí sama.

Hodinky v sobě mají zabudovanou eSIM kartu, díky níž se chovají jako soběstačné mobilní zařízení schopné komunikovat s mobilními sítěmi, telefonovat, streamovat hudbu do sluchátek AirPods a mnoho dalšího. Při telefonování hodinky používají stejné číslo jako uživatelův iPhone.

Neoddělitelnou součástí nositelné elektroniky obecně jsou fitness funkce a Apple Watch 3 v tomto ohledu nezaostávají. Hodinky nabídnou vodotěsnost až do hloubky 50 metrů, barometrický výškoměr schopný měřit převýšení při běhu a řadu dalších sportovních funkcí.

Uživatelé si budou opět moci vybrat ze dvou velikostí (38 mm a 42 mm) a navíc si zvolit mezi variantou s GPS a eSIM kartou, nebo pouze s GPS. Hodinky se objeví na trhu 22. 9. 2017 a jejich ceny budou začínat na 399, resp. 329 dolarech.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: IDG News Service

Komentáře