Apple potvrdil akvizici startupu Akonia, který vyvíjí brýle pro rozšířenou realitu

Není známo, kdy přesně k akvizici došlo a na kolik Apple vyšla. Téměř jistě však můžeme očekávat, že výrobce dříve či později uvede na trh ambiciózní headset pro rozšířenou realitu.

Apple potvrdil akvizici startupu Akonia, který vyvíjí brýle pro rozšířenou realituSpolečnost Apple potvrdila zvěsti o akvizici startupu Akonia Holographics, který se zabývá zobrazovacími technologiemi pro rozšířenou realitu (AR). K akvizici podle všeho došlo někdy během  prvního pololetí 2018 a výrobce je tradičně spoupý na detaily.

Apple čas od času kupuje menší společnosti a obecně nerozebíráme své důvody a plány,“ odpověděl Apple na otázku agentury Reuters, které se nepodařilo získat ani vyjádření společnosti Akonia Holographics. Neznáme tak datum ani částku.

Čiré brýle mezi řádky

Co se však týče důvodu, není těžké číst mezi řádky. Akonia byla založena v roce 2012 a vyvíjí „tenké průhledné chytré brýle zobrazující živé barvy v širokém zorném poli“. Společnost je držitelem více než 200 patentů v oblasti holografických systémů.

Jinými slovy, Apple s pravděpodobností hraničící s jistotou pracuje na vlastních chytrých brýlích, přeskočí stále ještě mladý segment virtuální reality a pustí se rovnou do technologicky náročnější (a uživatelsky výrazně praktičtější) reality rozšířené.

Pro připomínku – virtuální realita zobrazuje uživateli obsah prostřednictvím neprůhledného displeje v brýlích, zatímco rozšířená realita má displej průhledný a kombinuje realitu s projekcí virtuálního obsahu na jeho skla.

Malý krok pro Apple, velký skok pro AR

Na trhu je v současnosti jen několik AR modelů v čele s Microsoft HoloLens, které však zatím mají řadu omezení, například tónovaná skla brýlí, možnost využití pouze v interiérech, neuspokojivou životnost baterie, spornou kvalitu zobrazení a současně také cenu..

Pokud by se Applu podařilo vyvinout brýle s čirými skly, které by šlo používat například na přímém slunci, mohl by se stát průkopníkem dalšího segmentu, kde by – tak jako u chytrých telefonů – nebyl úplně první, zato by nabídl světu první masově použitelný model.

Vzhledem k tomu, že Apple „obecně nerozebírá své plány“, nelze s určitostí tvrdit, kdy se jeho brýle objeví na trhu. Odborná veřejnost je očekává nejdříve v roce 2019, spíše však později. Konkurence má tedy ještě čas vyvíjet a testovat.

Zdroj: Reuters
Úvodní foto: dragonstock @ fotolia.com

Komentáře