Apple porušil své zásady a promluvil o budoucnosti řady Mac, aby uklidnil uživatele

Nezvyklá otevřenost Applu, která jde zcela proti obvyklé tajuplnosti, pokud jde o budoucnost produktů, je podle analytiků důsledkem tlaku Microsoftu a rostoucím obavám profesionální uživatelské základny.

Apple porušil své zásady a promluvil o budoucnosti řady Mac, aby uklidnil uživateleSpolečnost Apple učinila nezvyklý krok – uspořádala setkání pro vybranou skupinu bloggerů a novinářů, na které odhalila své plány s řadou osobních počítačů Mac. Apple mívá ve zvyku držet budoucnost svých produktů pod pokličkou, současné okolnosti jej však donutily k větší otevřenosti.

O jaké okolnosti jde? Podle analytika Jana Dawsona z Jackdaw Research se jedná především o nespokojenost uživatelů a rostoucí pochyby o tom, zda Applu záleží na uživatelích Maců, zejména těch profesionálních. Zde se nabízí souvislost s modelem MacBook Pro, který byl kritizován jako nevyhovující pro kreativní práci.

Setkání se ze strany Applu zúčastnily „těžké váhy“ – šéf marketingu Philip Schiller a vedoucí softwarového vývoje Craig Federighi – a probíraná témata naznačují, že Dawsonovo podezření bylo správné. Mluvilo se totiž zejména o profesionálních modelech.

Microsoft vystrkuje růžky, Apple musel jednat

Schiller a Federighi uznali, že strategie okolo high-endové pracovní stanice Mac Pro byla chybná a nový model je v plánu nejdříve příští rok. Zároveň však zdůraznili, že Applu na profesionálních uživatelích velice záleží a že na ně bude pamatovat při letošním uvedení nových modelů řady iMac, které budou zahrnovat i profesionální konfigurace.

Patrick Moorhead z Moor Insights & Strategy soudí, že nezvyklá otevřenost nepramení ani tak z nespokojenosti, jako spíše z obecné potřeby udržet si zájem uživatelů. Pokud by Apple nezačal jednat, mohli by se totiž začít poohlížet po alternativě... a jedna taková se přímo nabízí.

Moorhead tím má samozřejmě na mysli Microsoft, který společně se svými partnery obrací pozornost směrem ke kreativní a profesionální části uživatelského spektra – vždyť samotná nejnovější verze Windows 10 nese jednoznačný název Creators Update a výrobce nedávno představil vlastní pracovní stanici, která jako by z oka vypadla „jablíčkové“ konkurenci.

Ke stejnému závěru jako Moorhead došel i již zmíněný Jan Dawson. Profesionálové podle něj již nepředstavují jádro uživatelské základny Maců, ale jejich vliv přesto zůstává velký. To, že se Apple otevřel a promluvil o budoucnosti této řady, proto slouží jako vzkaz, že na své „věrné“ nezapomněl.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: IDG News Service

Komentáře