Apple opět zaznamenal pokles výsledků, nyní s nadějí hledí na čtvrtý kvartál

Příjmy společnosti se ve třetím čtvrtletí 2016 snížily o 9 % na necelých 47 miliard dolarů. Zvrat může přinést nová generace iPhonů a chytrých hodinek Apple Watch společně s vánoční sezónou.

Apple opět zaznamenal pokles výsledků, nyní s nadějí hledí na čtvrtý kvartálSpolečnost Apple již třetí kvartál za sebou vykázala klesající výsledky. Příjmy za třetí čtvrtletí letošního roku se zastavily na částce 46,9 miliardy dolarů, což je o 9 % méně než o rok dříve. Čistý zisk se rovněž snížil, konkrétně o 19 % na 9 miliard dolarů.

Apple však zůstává optimistický. CEO společnosti Tim Cook označil výsledky za „silné“ a hovořil o „nadšení z reakce zákazníků na iPhone 7, iPhone 7 Plus a Apple Watch 2“.

Výrobce nyní s nadějí očekává, jak dopadne vánoční sezóna. Nejnovější generace jeho zařízení se začaly prodávat až na samém konci třetího kvartálu, takže jejich případný úspěch u zákazníků se projeví až v tom čtvrtém.

Ambice jsou přitom vysoké – Apple očekává, že během posledního kvartálu 2016 utrží mezi 76 a 78 miliardami dolarů, což by znamenalo návrat k meziročnímu růstu, který výrobce naposledy zažil ve čtvrtém kvartálu 2015.

Od té doby už to bylo horší a výsledky klesaly. V letošním třetím kvartálu Apple například prodal 45,5 milionu iPhonů, zatímco o rok dříve to bylo 48 milionů. Příjmy z těchto zařízení vlivem toho poklesly o 13 %.

Apple se musí potýkat s nasyceným trhem a konkurencí, která mnohdy nabízí telefony, jež se technickým parametry vyrovnají iPhonům, ale stojí výrazně méně. Navíc se zdá, že již netáhne ani samotná značka.

Příkladem budiž čínský trh, kam Apple vstoupil, užil si několik kvartálů masivního růstu, ale následně přišel propad. V letošním kvartálu se příjmy z iPhonů prodaných v Číně propadly o 30 %. Uvidíme, zda nová generace přinese změnu.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © Jan Prchal - Fotolia.com

Komentáře