Apple hlásí nejúspěšnější rok v dějinách společnosti, příjmy dosáhly 234 miliard dolarů

Apple uzavřel nejlepší rok ve své historii úspěšným čtvrtletím, ve kterém rostly prodeje iPhonů, ale i Maců. Jedinou oblastí, kde se nedaří, zůstávají i nadále iPady.

Apple hlásí nejúspěšnější rok v dějinách společnosti, příjmy dosáhly 234 miliard dolarů



Společnost Apple dosáhla v posledním kvartálu svého fiskálního roku 2015, který skončil k 26. 9., příjmů ve výši 51,5 miliardy dolarů, což představuje 22,6% meziroční růst. Čistý zisk Applu za poslední kvartál tvořil 11,1 miliardy dolarů a byl o 30,6 % vyšší než o rok dříve.

CEO společnosti Tim Cook uvedl, že za celý fiskální rok 2015 Apple utržil 234 miliard dolarů, což z něj činí vůbec nejúspěšnější rok v dějinách firmy. Příjmy byly o 28 % vyšší než ve fiskálním roce 2014.

Největší podíl na úspěchu měly chytré telefony iPhone – Apple jich ve čtvrtém kvartálu prodal přes 48 milionů (o rok dříve to bylo „pouze“ 39,3 milionu) a utržil za ně 32,21 miliardy dolarů. Nutno dodat, že nejnovější generace těchto telefonů se prodávala pouze poslední dva dny čtvrtého kvartálu.

Applu může dělat radost i úspěch jeho řady počítačů Mac. Zatímco globální trh PC klesá, výsledky prodeje Maců naopak stoupají. Ve čtvrtém kvartálu Apple prodal 5,7 milionů těchto zařízení, o 200 tisíc více než o rok dříve. Příjmy z Maců dosáhly 6,9 miliardy dolarů, což představuje více než 13 % celkových příjmů Applu ve čtvrtém kvartálu.

Tou jedinou věcí, která může Apple trápit, jsou výsledky tabletů iPad, které i v posledním čtvrtletí pokračovaly v poklesu – příjmy i počet prodaných kusů se snížily bezmála o pětinu. Necelých 10 milionů prodaných kusů Applu přinesly 4,3 miliardy dolarů.

Zdroj: IDG News Service









Úvodní foto: © Felix Jork - Fotolia.com

Komentáře