Apple během vánoční sezóny vydělal nejvíc ve své historii, nyní očekává horší časy

Prodej iPhonů stagnuje a ostatní kategorie vykazují negativní vývoj nebo jsou příliš malé, aby nějak zásadně ovlivnily celkové výsledky. Společnost očekává v prvním kvartálu 2016 mírný meziroční pokles tržeb.

Apple během vánoční sezóny vydělal nejvíc ve své historii, nyní očekává horší časySpolečnost Apple zveřejnila své výsledky za první kvartál svého finančního roku 2016, který skončil k 26. 12. 2015, a připsala si další rekord. Vánoční kvartál loňského roku totiž Applu přinesl nejvyšší zisk v jeho historii – 18,4 miliardy dolarů.

Apple během vánoční sezóny utržil celkem 75,9 miliardy dolarů, za které vděčí především 74,8 milionu prodaných iPhonů včetně nejnovějších modelů iPhone 6s a 6s Plus. V království nakousnutého jablka se však přesto schyluje k horším časům.

Samotné iPhony ho totiž nespasí. Prodej se meziročně zvýšil o pouhých 300 tisíc jednotek a je možné, že už dosáhl svého vrcholu. Tablety iPad o Vánocích dopadly katastrofálně a prodalo se jich 16,1 milionu, tedy o více než pětinu méně než v posledním kvartálu 2014.

Apple nemůže mít radost ani z prodeje počítačů řady Mac, kterých se ve vánoční sezóně prodalo 5,3 milionu, zatímco o rok dříve to bylo 5,5 milionu.

Silný růst tržeb zaznamenal Apple jen v kategorii „ostatních produktů“, kam spadají hodinky Apple Watch, sluchátka Beats nebo televize Apple TV. Jenže takto utržených 4,3 miliardy dolarů je příliš málo a v nejlepším případě lze hovořit o potenciálu této kategorie. Její vliv na celkové výsledky je zatím marginální.

V současném kvartálu Apple očekává mírný meziroční pokles obratu z loňských 58 miliard dolarů na 50 až 53 miliard. Hlavním důvodem tohoto poklesu má být silný dolar a také nepříznivá situace na čínském trhu, který je pro výsledky Applu zásadní.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © Felix Jork - Fotolia.com

Komentáře