Apple a Qualcomm zakopávají válečnou sekeru, Intel ostrouhal

Apple pošle výrobci čipsetů jednorázovou sumu a v budoucnu bude platit poplatky v nespecifikované výši. Součástí uhlazení sporu je o i dohoda o dodávce nových čipů po dobu šesti let s možností prodloužení o další dva roky. Ze smíru se neraduje ani Intel.

Apple a Qualcomm zakopávají válečnou sekeru, Intel ostrouhalSpolečnosti Apple a Qualcomm překvapivě ukončily svůj letitý spor. Apple se nečekaně dohodl s výrobcem čipů na urovnání sporu o porušování patentních práv při výrobě iPhonů. Mírová dohoda jej však nevyšla zadarmo.

Ani jedna z firem nezveřejnila bližší podrobnosti o dohodě, jež přišla těsně před dalším soudem, který Apple a Qualcomm čekal příští měsíc. Ví se ovšem, že Apple bude muset zaplatit jednorázovou sumu a dále platit Qualcommu blíže neupřesněné poplatky.

Apple si ve sporu stěžoval, že Qualcomm nadsazuje cenu svých produktů a licenčních poplatků, a chrání tak svůj monopol na modemové čipy. Qualcomm zase obviňoval Apple z porušování patentového práva a dožadoval se dluhu na licenčních poplatcích.

Součástí mírového prohlášení obou firem je dohoda o dodávce nových čipů. Qualcomm bude Applu po dobu šesti let dodávat modemy pro mobilní sítě, přičemž dohoda zahrnuje i opci pro případné prodloužení dodávek o další dva roky.

Důvod ke smutku má i Intel

Z výše uvedeného vyplývá, že se budoucí iPhony budou velmi pravděpodobně opět používat modemy od Qualcommu, což výrobci otevírá rychlejší cestu k sítím 5G. Loňské modely iPhone XS s čipy od Intelu totiž tuto možnost nenabízely.

Dohoda mezi Applem a Qualcommem výrazně ovlivní právě i Intel. Ten tentýž den oznámil, že ukončuje vývoj 5G modemů pro chytré telefony. Z letitého sporu mezi dvěma technologickými giganty tak odchází poražený i třetí gigant. Nejvíce se směje Qualcomm.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © Mopic - Fotolia.com

Komentáře