APEK: Duben přinesl bezprecedentní nárůst obratu české e-commerce

Celkový obrat české e-commerce v dubnu meziročně vyrostl o 40 %, v některých segmentech včetně elektroniky byly nárůsty dokonce trojciferné. APEK očekává masivní nárůst i za celý letošní rok.

APEK: Duben přinesl bezprecedentní nárůst obratu české e-commerceAsociace pro elektronickou komerci (APEK) uvádí, že z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ) i z dat od jednotlivých on-line prodejců vyplývá, že za sebou e-shopy mají bezprecedentní období růstu.

Etail v dubnu 2020 celkově meziročně posílil o více než 40 %, což je podle APEK historicky rekordní výsledek. Vůbec nejúspěšnější byli prodejci potravin, elektroniky či drogistického zboží, kteří zaznamenali meziroční zvýšení tržeb v řádech stovek procent.

APEK i na základě toho očekává, že letos dojde k jednomu z největších meziročních skoků v celkové výši dosažených obratů. Tím se potvrzuje, že pokud vyhlášení nouzového stavu v ČR někomu výrazně pomohlo, byly to právě internetové obchody.

Současně je ale třeba zmínit, že přibližně 25 % provozovatelů on-line obchodů počítá ztráty. Ne všechny kategorie zboží se prodávaly stejně dobře, a tak i na internetu krize část obchodníků zasáhla negativně,“ upozorňuje výkonný ředitel APEK Jan Vetyška 

Etail se v roce 2019 podílel na českém maloobchodu z téměř 13 %, letos bude jeho podíl podle APEK okolo 15 %, možná i vyšší. APEK zároveň podotýká, že e-shopy jsou stále významnějšími zaměstnavateli a stále zásadnější součástí sociálního prostředí.

Zdroj: APEK

Úvodní foto: © Andrey Popov - Fotolia.com

Komentáře