Ani PC, ani mobil. Tiskárny jsou pro Čechy a Slováky nejvýznamnějším pracovním nástrojem (Epson)

Průzkum Coleman Parkes Research pro Epson mezi evropskými zaměstnanci odhalil frekvenci a preferenci při používání tiskáren, i pohled na ekologii tisku.

Ani PC, ani mobil. Tiskárny jsou pro Čechy a Slováky nejvýznamnějším pracovním nástrojem (Epson)Podle průzkumu mezi 500 respondenty z ČR a SR jich dvě třetiny v Česku a 81 % na Slovensku používají tiskárnu každý den. Tři čtvrtiny evropských respondentů pak uvádí, že kancelář bez papíru je pro ně nereálná a považují tisk za důležitý, „protože jim pomáhá pracovat efektivně.“

Z dotazování, které zařízení je pro respondenty nejdůležitější pro efektivní práci, vyšly trochu kuriózně na prvním místě tiskárny (69 %). Ty předběhly notebooky (66 %) i mobily (62 %). Těžko říct, jestli si dotázaní zaměstnanci uvědomili, na čem obsah, který pak tisknou, vytvářejí.

Průzkum dále ukázal, že nejvíce se v ČR tisknou faktury, kontrakty, reporty a brožury. Nejčastějšími důvody tisku jsou potřeba archivace dokumentů, sdílení textů s dalšími osobami a potřeba tisku smluv.

Jeden dotázaný zaměstnanec v ČR vytiskne denně průměrně 26 stran z toho 11 dokumentů (tedy přibližně 2,5 strany na dokument). Slováci vytisknou o pět stran více, přičemž oba národy mají shodně okolo šesti tiskáren v jedné firmě.

 „Kuriozitou je, že Češi musí za tiskárnami docházet téměř o tři metry dál, než je světový průměr 9,4 metrů. Slováci mají k tiskárnám naopak více jak o 3 metry blíže, než zbytek světa,“ uvedl Marcel Divín, branch office manager společnosti Epson CZ & SK, která byla zadavatelem průzkumu.

Inkoust ve firmě?

Pro 46 % respondentů jsou inkoustové tiskárny uživatelsky přátelské, 43 % z nich je má spojeno s levnými náklady a 40 % si cení i lepší podpory produktů,“ uvádí Marcel Divín.

Dodává, že Slováci jsou v tomto ohledu poněkud chladnější. „Pouze pro 20 % dotázaných jsou inkoustové tiskárny uživatelsky přátelské a s nízkými náklady si je spojuje 37 %.

Slováci dbají na ekologii více než Češi

Druhá část průzkumu zaměřená na ochranu životního prostředí ukázala, že 68 % dotázaných Slováků má na pracovištích nízkoenergetické osvětlení. Za Čechy to uvedlo pouze 37 % respondentů.

Dvě třetiny Slováků potom na pracovišti recyklují papír, v Čechách je to jen něco málo přes jednu třetinu.

„Slováci také recyklují nejrůznější IT hardware, a to každý druhý dotázaný. Zatímco z Čechů to uvedla pouze čtvrtina. Na druhou stranu se však obě země shodly v tom, že se za posledních dvanáct měsíců postoj jejich firmy k environmentálním otázkám výrazně změnil v pozitivním slova smyslu,“ dodává Marcel Divín.

Co se týče oblasti informačních technologií a jejich komplikací, nejvíce dokáže Slováky frustrovat pomalý systém, který znervózňuje každého druhého respondenta. Češi jsou o něco málo trpělivější a pomalý systém označilo za problém jen 37 % dotázaných.

Čtyři z deseti Slováků i Čechů se pak shoduje v tom, že největším problémem v souvislosti s tiskárnami je pro ně zaseknutý papír. Častou „závadou“ je i chybějící papír, nebo nutnost výměny náplní.

Zdroj: Epson
Úvodní foto: © tashatuvango - Fotolia.com

Komentáře