AMD ztrácí svou pozici i v segmentu grafických karet

Již tak minoritní tržní podíl společnosti se za rok zmenšil o polovinu na necelých 20 % pod tlakem pokročilých grafických karet od Nvidie.

AMD ztrácí svou pozici i v segmentu grafických karetSpolečnosti AMD se v poslední době vůbec nedaří. Je známo, že v segmentu procesorů AMD dlouhodobě prohrává s Intelem,ale nyní se potíže společnosti rozšířily i do oblasti grafických karet, kde ji válcuje Nvidia.

Pryč jsou časy, kdy bylo AMD dominantním hráčem v oblasti grafiky (bylo tomu mezi lety 2004 a 2006). Následně se poměr tržních podílů změnil na přibližně 60 ku 40 ve prospěch Nvidie a kromě určitých výkyvů (viz graf níže) se stal na řadu let standardem.

Náhlá změna přišla v loňském roce. AMD nezvládlo nástup 4K rozlišení, zatímco Nvidia představila novou architekturu Maxwell reprezentovanou kartami GTX 980 a GTX 970. AMD nemělo k dispozici odpověď. Výsledkem byl propad tržního podílu z necelých 40 % ve druhém kvartálu roku 2014 na necelých 20 % ve druhém kvartálu roku 2015.

Dalším problémem AMD je jeho nepřítomnost v segmentu mobilních zařízení, kam pro něj bude velmi těžké proniknout vzhledem k silné a patřičně „zakopané“ konkurenci v podobě Qualcommu, Mediateku a Intelu.

Na druhou stranu je předčasné AMD zcela odepisovat. Na příští rok má nachystanou novou architekturu grafik s názvem Arctic Islands i papírově silnou architekturu CPU s názvem Zen.

Graf – Vývoj podílů Nvidie a AMD v oblasti samostatných grafik

Zdroj: IDG News Service

Úvodní foto: AMD

Komentáře