AMD zastavilo propad svého podílu v segmentu grafických karet

Díky kartám R9 Fury a R9 Fury X si AMD dokázalo ve třetím kvartálu 2015 ukousnout necelý procentní bod z podílu Nvidie. Vzhledem k okolnostem jde o velký úspěch.

AMD zastavilo propad svého podílu v segmentu grafických karetNa poli samostatných grafických karet došlo k obratu. Nebyl, pravda, nijak dramatický, ale vedení společnosti AMD z něj přesto musí mít radost – jejich firma totiž ve třetím kvartálu sebrala konkurenční Nvidii 0,8 procentního bodu a upravila tak rozdělení trhu na 81,8 : 18,2 ve prospěch Nvidie. Údaje přinesla společnosti Jon Peddie Research.

Může se zdát, že jásat nad ziskem necelého procentním bodu v situaci, kdy konkurence drží čtyři pětiny trhu, je poněkud úsměvné. Vzhledem k tomu, jak se AMD v poslední době trápilo, to jsou však skutečně dobré zprávy. A nejen pro firmu samotnou, ale i pro celé odvětví. AMD je totiž to poslední, co stojí v cestě absolutnímu monopolu Nvidie.

Jak k tomu vlastně AMD přišlo? Z velké části k tomu přispěly nové karty Radeon R9 Fury a R9 Fury X, které disponují novým typem paměti HBM, jež několikanásobně překonává rychlost konvenčnější GDDR5.

Ve světě gamingu (a dalších odvětvích, které vyžadují silnou grafiku) se dbá především na výkon, což AMD umožnilo ukousnout si kousek podílu svého konkurenta, navzdory jeho

Jon Peddie Research dodává, že souboj mezi „červenými“ a „zelenými“ se naplno rozpoutá v roce 2016, kdy obě firmy vypustí na trh nové architektury grafických karet, které budou využívat paměť HBM2. V obou případech budou GPU navíc vyráběna pomocí 14nm procesu, zatímco dosud byl používán proces 28nm.

Celkovému trhu GPU (samostatných a integrovaných) ve třetím kvartálu vévodil Intel s 72,8% podílem, neboť integrovanou grafiku obsahují všechny jeho procesory. Zajímavé však je, že pokud se přidají integrovaná GPU, jsou pozice AMD a Nvidie podstatně vyrovnanější vzhledem k nasazování čipů od AMD do herních konzolí. Nvidia sice mírně vede s 15,7% podílem, ale s AMD není se svými 11,5 % daleko.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: Intel

Komentáře