AMD vytváří novou divizi, která se bude zabývat grafickými procesory

Změna ve struktuře AMD má poskytnout grafické divizi vyšší míru autonomie a flexibility. Současně lze spekulovat, zda nejde o přípravu na rozdělení společnosti po vzoru HP nebo Symanteku.

AMD vytváří novou divizi, která se bude zabývat grafickými procesorySpolečnost AMD se rozhodla oddělit své úspěšnější aktivity v oblasti GPU od skomírajícího byznysu v oblasti CPU. Učiní tak vytvořením nové divize s názvem Radeon Technologies Group, která se tak v zásadě stane reinkarnací ATI (společnosti akvírované ze strany AMD v roce 2006).

Tento krok má podle představitelů AMD dodat nové grafické divizi více autonomie a flexibility, kterou bude potřebovat, aby mohla reagovat na nové trendy v oblastech virtuální nebo vylepšené reality, stejně jako v odvětví tradičních PC. Šéfem nové divize a viceprezidentem AMD se stal Raja Koduri.

Změna během temného období 

AMD se tímto rozhodnutím vydává přesně opačným směrem, než jak postupovalo po akvizici ATI. Tehdy se společnost snažila dosáhnout spojení CPU a GPU což se jí ovšem (s výjimkou segmentu herních konzolí) příliš nepodařilo.

Je jasné, že AMD musí zkusit vše, aby se udrželo nad vodou. Společnosti se dlouhodobě nedaří v oblasti procesorů, kde ji drtí konkurenční Intel, a její celkové tržby se propadají děsivým tempem.

Aby toho nebylo málo, za poslední rok si AMD pohoršilo i v segmentu grafických karet, kde nedokázalo zareagovat na nástup nových produktů od Nvidie a jeho podíl se ztenčil ze 40 % na pouhých 20 %.

Příprava na odprodej?

Změny ve struktuře libovolné společností s sebou logicky přinášejí spekulace, zda za nimi nestojí jiné záměry, než jsou ty oficiální. V případě AMD, které se topí v hluboké krizi, je možné spekulovat o to více. V létě se například objevily zprávy, že o AMD má zájem Microsoft, případně že se AMD chystá rozdělit (ostatně, nebylo by první, ba ani druhé).

Na druhou stranu je však možné, že jde skutečně jen o vnitřní reorganizaci, jejímž výsledkem má být štíhlá a svižná autonomní grafická divize, kterou nebude zatěžovat trápící se zbytek společnosti. Přinejmenším to může AMD koupit trochu času.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: AMD

Komentáře