AMD uvedlo sedmou generaci procesorů Pro a počítá s upgradem na architekturu Zen

Procesory s označení Bristol Ridge půjdou velmi snadno vyměnit za řadu Zen, jakmile bude uvedena, což podnikům ušetří nákup nových počítačů. Vlastnostmi je sedmá generace podobná novinkám od Intelu.

AMD uvedlo sedmou generaci procesorů Pro a počítá s upgradem na architekturu ZenSpolečnost AMD se snaží nalákat podnikové zákazníky na počítače vybavené jejími novými procesory Pro sedmé generace s označením Bristol Ridge. Paradoxně však nejde ani tak o vlastnosti těchto procesorů, ale o jejich budoucí nástupce v podobě řady Zen.

Sedmá generace se objeví na trhu v desktopech od HP a Lenova, které nabídnou jednu zásadní vlastnost – umožní velmi jednoduchý upgrade na nové procesory Zen, jakmile budou dostupné.

Podnik tak nebude muset nakupovat nové zařízení (což podniky obecně dělají nerady), jen vymění procesor v socketu a uživatel ihned získá, jak uvádí AMD, zlepšení výpočetního výkonu až o 40 %.

Otázkou samozřejmě zůstává, kdy se řada Zen vlastně objeví. AMD neuvedlo konkrétní datum, hovoří se pouze obecně o roku 2017. Připomeňme, že o Zenech se hovoří již dlouho a často bývají označovány za „spasitele“ AMD, který zvrátí jeho nepříznivou pozici na trhu. Uvidíme.

Současná sedmá generace AMD Pro tak vlastně byla zastíněna hned dvakrát – svým zatím neexistujícím nástupcem a samozřejmě také uvedením nových procesorů Kaby Lake od konkurence.

Zmiňme proto alespoň několik vlastností. Bristol Ridge nabídne modely A12, A10, A8 a A6, které podporují DDR4, NVMe SSD, USB-C a další nové technologie včetně např. Windows Hello. Z operačních systémů budou podporovat Windows 10 (starší verze ne) a různé varianty Linuxu.

Podle AMD nové procesory podporují 4K video a jsou (ještě aby ne) výkonnější a úspornější než předchozí generace. Výkon CPU se podle výrobce zlepšil o 14 % a grafický výkon o 22 %, přičemž čipu stačí o 32 % méně energie než dříve.

Čipy AMD Pro dále podporují různé podnikové funkce včetně vzdálené správy a zabezpečení podle standardu DASH, který se v mnohém podobá technologie vPro od Intelu a umožňuje například výmaz disku ukradeného počítače.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © James Thew - Fotolia.com

Komentáře