AMD se prosazuje na trhu procesorů, pětina PC prodaných v 3Q měla jeho čip

Celkový podíl AMD na trhu procesorů meziročně vzrostl o 6,3 procentního bodu na 22,4 %, což je nejvyšší hodnota od roku 2007. Intel by si nicméně díky procesorům Tiger Lage mohl v blízké budoucnosti ukrojit část podílu zpátky.

AMD se prosazuje na trhu procesorů, pětina PC prodaných v 3Q měla jeho čipSpolečnost Mercury Research na základě dat za třetí čtvrtletí 2020 uvádí, že podíl AMD na trhu notebookových procesorů dosáhl nového historického maxima. Úspěchu napomohly zejména v březnu uvedené mobilní procesory Ryzen 4000.

Podíl procesorů značky AMD na trhu notebooků (s výjimkou procesorů dodávaných na trh s internetem věcí) podle Mercury Research za poslední rok vzrostl o 5,5 procentního bodu na aktuálních 20,2 %.

Celkový podíl AMD na trhu (tedy včetně produktů pro trh IoT) mezičtvrtletně stoupl o 4,1 procentního bodu na 22,4 %. V meziročním srovnání se jedná o zlepšení o 6,3 procentního bodu a zároveň nejvyšší podíl od roku 2007.

Jelikož téměř všechny procesory s architekturou X86 dodávané na trh PC pocházejí od AMD či Intelu, zisk jednoho rivala je ztrátou pro druhého. Podíl Intelu na trhu notebooků tak klesl na 79,8 %, celkový podíl se pak snížil na 77,6 %.

I tak se jedná o enormní náskok. Mercury Research zároveň odhaduje, že podíl Intelu opět poroste; partneři značky totiž brzy začnou dodávat notebooky s nejnovějšími procesory Tiger Lake.

Zdroj: IDG News Service

Úvodní foto: iakovlev @ Fotolia.com

Komentáře