AMD poskytne čínské firmě licence na výrobu x86 procesorů pro servery

THATIC, společný podnik AMD a konsorcia čínských firem ze státní i privátní sféry, dostane veškeré technologie potřebné pro výrobu x86 procesorů pro servery. Intelu tím vznikne nový konkurent a čínská vláda získá přístup k novým technologiím.

AMD poskytne čínské firmě licence na výrobu x86 procesorů pro serveryNa trhu serverových x86 procesorů se začínají dít zajímavé věci. Společnost AMD totiž oznámila, že se chystá poskytnout licenci na svůj nejlepší procesor (zřejmě půjde o nadcházející architekturu Zen) třetí straně, jíž bude čínská společnost THATIC. Jinými slovy to znamená, že Intel bude mít nového konkurenta.

THATIC (Tianjin Haiguang Advanced Technology Investment) je společný podnik AMD a konsorcia čínských soukromých a státních firem. AMD mu poskytne všechny technologie potřebné k výrobě serverového čipu včetně CPU, spojů a ovladačů. THATIC bude moci vyrábět různé varianty čipu pro různé servery.

Duševní vlastnictví musí vydělávat

Jim McGregor, analytik společnosti Tirias Research, poznamenal, že licencování v oblasti serverových čipů je velmi vzácný úkaz. Pro AMD, které je mnohem menší než Intel a navíc na tom poslední dobou není nejlépe finančně, však tento krok představuje možnost, jak pokrýt větší část trhu.

Podle analytika Patricka Moorheada z Moor Insights and Strategy tato zpráva představuje náznak toho, že se AMD pokouší zužitkovat své rozsáhlé duševní vlastnictví, a že nezůstane jen u serverových čipů.

Očekávám více podobných dohod v oblastech, na které AMD se svými platformami a zdroji nedosáhne. Očekávám dohody týkající se nejen jeho procesorů, ale také grafiky,“ uvedl Moorhead.

Procesory a politika

Intel z této novinky zřejmě nebude nadšený, neboť měl dosud v oblasti x86 čipů pouze jednoho konkurenta. Nyní se může stát, že držitelé licencí zaplaví trh svými komponenty, a že by časem mohlo dojít i na procesory do PC.

AMD neuvedlo, jaký bude mít v THATIC podíl, ale je jasné, že veškeré finanční prostředky přijdou z čínské strany. THATIC bude de facto v rukou Čínské akademie věd, což mimo jiné znamená, že čínská vláda získá přístup k x86 technologii, po kterém již delší dobu touží. Dohoda tak má i politický podtext.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © James Thew - Fotolia.com

Komentáře