AMD koupí Xilinx za 35 miliard dolarů

Spojením obou společností má vzniknout globální lídr s nejširším portfoliem ve své kategorii. Definitivní uzavření se očekává do konce příštího roku.

AMD koupí Xilinx za 35 miliard dolarůSpolečnost AMD oznámila uzavření dohody o akvizici společnosti Xilinx. Akvizice v hodnotě 35 miliard dolarů posílí portfolio AMD o řadu technologií v oblastech programovatelných hradlových polí (FPGA) a systémů na čipu (SoC).

AMD uvádí, že se díky této akvizici stane globálním lídrem v oblasti vysokovýkonných výpočetních řešení s výrazně rozšířeným portfoliem zahrnujícím CPU, GPU, FGPA a SoC doplněné o hluboké softwarové know-how.

Výrobce se netají ambicí získat větší podíl na trhu, od PC a datacenter až po vertikály, jako jsou aeronautika nebo vojenský průmysl. AMD dodává, že spojené vývojové týmy budou disponovat 13 tisíci zaměstnanců a rozpočtem 2,7 miliardy dolarů ročně.

Sloučení jednomyslně schválila představenstva obou společností, nyní jej ještě musí posvětit regulátoři. AMD očekává, že definitivnímu uzavření dohody proběhne do konce roku 2021, přičemž do té doby budou obě firmy fungovat nezávisle na sobě.

Šéfka AMD Lisa Suová zůstane po spojení na pozici CEO, zatímco současný CEO Xilinxu Victor Peng se po dokončení akvizice stane prezidentem AMD a v budoucnu bude zodpovědný za strategický růst společnosti.

Zdroj: AMD

Úvodní foto: @ yellowj - Fotolia.com

Komentáře