Ambiciózní procesory Kaveri od AMD čekejte v desktopech a noteboocích v lednu

Nový čip Kaveri má být výkonnější než Haswell od Intelu. AMD chce s jeho pomocí přinést do PC grafiku herních konzolí.

Ambiciózní procesory Kaveri od AMD čekejte v desktopech a noteboocích v lednuSpolečnost AMD představila ústy své víceprezidentky Lisy Su nový čip s označením Kaveri. Stalo se tam na každoroční konferenci Developer Summit 2013.

Kaveri se od ledna začne objevovat ve stolních PC a následně i v noteboocích, serverech a vestavěných systémech. AMD s ním spojuje ambici přinést do PC grafiku ve stylu herních konzolí. Má se tak stát prostřednictvím použití nejnovějších CPU procesorů od AMD s označením Steamroller a podpory „domácí“ API s označením Mantle.

Kaveri bude mít čtyři CPU jádra a osm GPU jader a grafika bude založena na stejné technologii, jaká bude použita u nadcházejících herních konzolí Xbox One a PlayStation 4.

Podle Lisy Su bude mít nový čip výkon 856 gigaflopů a v tomto parametru překonává Haswell, nejrychlejší čip od konkurenčního Intelu.

Kaveri má zpoždění

Vývoj se zřejmě neobešel bez kompliakcí, neboť podle produktového kalendáře AMD měla být zařízení s Kaveri k dispozici již letos. Kaveri nahradí čipy s označením Richland, které se na trh dostaly v první polovině tohoto roku.

Zdroj: IDG News Service

Úvodní foto: Adam Shah, IDGNS New York

Komentáře