Amazon vévodí trhu IaaS se 30% podílem

Amazon si ukrojil téměř třetinový díl z koláče s roční hodnotou přesahující 16 miliard dolarů. Konkurence v podobě Googlu a hlavně Microsoftu však dokázala růst téměř dvakrát rychleji.

Amazon vévodí trhu IaaS se 30% podílemSpolečnost Amazon Web Services (AWS) potvrdila svou přední pozici na globálním trhu IaaS (infrastruktura jako služba). Její tržní podíl v posledním čtvrtletí roku 2014 dosahoval výše 30 % a příjmy AWS ve čtvrtém kvartálu 2014 meziročně vyrostly o 51 %.

Na druhém místě skončil Microsoft s 11% podílem, ale podstatně dynamičtějším růstem o 98 %. Třetí místo obsadilo IBM se 7% podílem, čtvrtý byl Google s 5% podílem a 86 % meziročním růstem.

Společnost Synergy Research odhaduje, že celková hodnota trhu IaaS se v posledním čtvrtletí příblížila hodnotě 5 miliard dolarů a za celý rok přesáhla 16 miliard.

Náskok Amazonu a zázemí Microsoftu

Patrick Moorhead, analytik společnosti Moor Insights & Strategy, k výsledkům uvádí, že za dominantní pozicí AWS stojí jednoduchý důvod – náskok.

AWS mělo náskok pěti let, takže mě to vůbec nepřekvapuje. Navíc mají nejširší nabídku na trhu,“ uvedl Moor.

Microsoft a Google v současnosti rostou podobným tempem, ale Moor si všímá zásadního rozdílu v tom, že Google nedisponuje takovým zázemím v podobě podnikových klientů, jako jeho konkurent.

Průstup Microsoftu je takový, že vezmou svůj přední software a předělají ho tak, aby byl škálovatelný pro Windows Azure,“ tvrdí Moor.

„Google má naopak potíže přetavit svá řešení do podoby, která bude vyhovovat podnikovému využití. Zároveň nemá tak velkou uživatelskou základnu, jako má Microsoft, ani nebyl první, kdo se pustil do podnikových cloudových řešení, jako kdysi AWS.“

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © rukanoga - Fotolia.com

Komentáře