Alza a Liftago spojují síly, v Praze testují společný rozvoz zásilek

Z analýzy obou společností vyplynulo, že v určitých částech Prahy se až v 85 % případů trasy vozů kurýrních služeb a taxi překrývají. Alza a Liftago proto testují nový koncept přepravy osob a zásilek.

Alza a Liftago spojují síly, v Praze testují společný rozvoz zásilekOnline prodejce Alza.cz se zapojil společně se službou Liftago do nového konceptu přepravy osob a zásilek. Za pomoci sdílených anonymizovaných přepravních dat analyzují pohyb dopravců a vozů taxi, které by v případě volných kapacit mohly sloužit také k převozu balíčků.

Chytré sdílení dat podle Alzy může pomoci ulevit přetížené dopravě, optimalizovat množství kurýrů v ulicích a přispět ke zlepšení životního prostředí ve městech. Projekt získal podporu Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR).

Jednou z cest, která podtrhává jak kvalitativní, tak i ekologický aspekt problematiky doručování zboží je právě zvýšení efektivity stávajících doručovacích platforem díky lepšímu sdílení dat,“ uvedl Tomáš Havryluk, místopředseda představenstva Alza.cz.

Havryluk rovněž zdůraznil, že sdílená data jsou logistického charakteru. Jde tedy o počty a fyzické vlastnosti doručovaného zboží z jedné strany, kapacity a doručovací možnosti logistické sítě Liftago ze strany druhé.

Z analýzy vyplynulo, že v určitých částech Prahy se až v 85 % případů trasy vozů kurýrních služeb a taxi překrývají. Pokud by se tyto cesty propojily a balíček převezl taxikář, podařilo by se nejen snížit počet automobilů v ulicích, ale i efektivně využít čas řidiče.

Zdroj: Alza.cz

Úvodní foto: ronstik @ fotolia.com

Komentáře